Jak ničit kamery

29thAug. × ’18

Chceš vědět jaké existují typy kamer, které nás šmírují a jak je vyřadit z provozu? Čti dále.

Typy kamer

 • Falešné kamery: Věrné kopie kamer – ty sofistikovanější mají čočku, dráty do zdi, držák… i tyto kamery by měly být ničeny, protože vyvolávají všeobecnou paranoiu a pocit dohledu.
 • Skryté kamery: Většinou malých až titěrných rozměrů. Někdy se používají jako záložní pro dohled v místech, kde je primární tradiční kamera. Skryté kamery v těchto případech slouží jako zálohy, pokud jsou primární kamery vyřazeny z provozu. Nejčastěji jsou používány dočasně pro podchycení opakující se kriminální činnosti.
 • Kamery připevněné na zdech: Běžně jsou připevněny mimo dosah jednotlivce, ale jsou přístupné dvěma lidem, kteří vzájemně spolupracují. Nejčastěji střeží soukromý majetek, ale často snímají i veřejný prostor.
 • Kamery připevněné na střechách: Běžně se jedná o kamery dopravní policie, ale někdy to mohou být kamery soukromé nebo spadající pod velké úřady a instituce.
 • Kamery umístěné v ulicích: Běžně jsou umísťovány a řízeny místními autoritami pro dohled nad nákupními centry nebo se jedná o kamery dopravní policie.

Metody útoku

 • Igelitová taška: Igelitka naplněná lepidlem udělá svojí práci pěkně a dobře. Je to levná a téměř stejně tak efektivní metoda jako ostatní krátkodobé techniky. Pokud chceš zabalit do tašky kameru, ke které je snadné se dostat, neváhej ještě rozbít sklo, čočky a další komponenty. Potom ji už do tašky vlastně ani nebal. Lidé pak lépe vidí, že je kamera nefunkční.
 • Nálepka a lepicí páska: Přelep čočku nálepkou nebo páskou. Dobrá aktivita na trénink, která jasně ukáže, že je kamera nepoužitelná.
 • Barva v pistoli: Používej dětskou pistoli a normální barvu na zdi. Je to jednoduchá, rychlá a zábavná metoda, kterou vřele doporučuji. Za hodinu totiž zvládneš jednoduše sundat na deset kamer a ještě se docela dobře zabavíš.
 • Připrav se na to, že budeš od barvy, takže si obleč něco na jedno použití. Nejprve začni s čočkou, pak obarvi zbytek kamery a okolí. Jasně tak bude vidět, že je kamera nepoužitelná. Barva se dá ale snadno očistit, proto je dopad této metody krátkodobý.
 • Já používám pro tyto účely super soaker SC 400 s kamufláží pro noční akce ve městě. Barvu míchám s vodou v poměru 1:1. S touto emulzí jsem schopný strefovat cíle ve výšce až 4,5 metru. Náhradní barvu s sebou nos v plastových nádobkách. Předem ji přeceď, aby v ní nebyly hrudky a neucpávaly tvoji zbraň.
 • Laserové ukazovátko: Silný laser dokáže teoreticky krátkodobě oslepit nebo dokonce zcela poškodit CCTV kameru. Hodí se k tomu laserové ukazovátko. Ty se slušným výkonem vyjdou na 700 korun, ukazovátka s vyšším výkonem jsou dražší.
 • Pozor, v tomto případě nemáš žádný ukazatel, který by potvrdil, že jsi kameru vyřadil. Při špatném míření nebo při odrazu od krytu kamerové čočky navíc hrozí riziko poškození očí. Je také poměrně těžké udržet laserový paprsek stále v potřebné vzdálenosti. Pro lepší míření může být připevněn k dalekohledu. Tuto metodu raději nedoporučuju.
 • Přestřižení kabelů: Kabely mohou být přeťaty buď ostrou sekerou nebo zahradními nůžkami. Ujisti se, že máš nářadí izolované, abys předešel elektrickému šoku. Oprava vyžaduje nákladnou výměnu kabelů. Pozor, jakmile přestřihneš dráty, vyšlehnou jiskry. Ty tě mohou sice potěšit, ale při neopatrné manipulaci možná i trochu zranit.
 • Shazování tvárnic: Rozhodě hardcorová metoda jen pro odvážné. Vyšplhej na střechu budovy, na které je kamera umístěna a vytáhni tam s sebou i nějaký těžký předmět, například stavební tvárnici. Tu pak shoď z vrchu na kameru. Správnou pozici zjistíš postupným shazováním malých kamenů. Naprosté zničení kamery doprovodí sprška jisker. Velký pozor při této metodě dávej na bezpečnost lidí pod tebou.

Plánování a provedení akce

 • Vytvoř si mapu umístění kamer ve tvém regionu a posléze polohu kamer ověř.
 • Poznamenej si, které sloupy mají na sobě připevněné kamery (na některých sloupech je více kamer). Všimni si a zaznamenej, kterým směrem kamery míří. Porozhlédni se po okolí a hledej, jestli je k patě sloupu takový přístup, aniž bys byl vystaven jejich pohledu.
 • Na sloupu bývá umístěn kryt. Je zhruba 30 cm nad zemí, měří zhruba 10x15cm a je vyroben z kovu či plastu. Za tímto krytem jsou kabely vedoucí ke kamerám. Kryt je obvykle připevněn šroubem. K odšroubování budeš potřebovat plochý nebo šestistranný šroubovák, případně jiné nářadí.
 • Podívej se také na to, jak vypadají kabely, které vedou ke kamerám na vrchu sloupu. Tyto kabely budeš muset po otevření krytu najít. Jsou to obvykle dva černé kulaté kabely (nebo jsou spojeny v jeden). Po otevření totiž uvidíš změť kabelů různých barev (červený, zelený, bílý, atd), které vedou třeba k semaforům (ty mají často právě tyto barevné kabely).
 • Obleč se tak, abys zakryl své charakteristické rysy (obličej, tetování, atp.) a abys zamezil zanechávání otisků prstů. Chladné počasí je pro takovou akci ideální. Halloween nebo karneval může být také dobrým načasováním.
 • Vyčisti své nářadí. Budeš potřebovat kleště, hasák a šroubováky, abys byl připraven na různé druhy šroubů, které drží kryty na sloupech. Vybírej si takové kleště, které mají odizolovanou rukojeť a jsou certifikovány jako elektrikářské kleště, aby zamezil úrazu elektřinou. K očištění a odstranění otisků použij líh.
 • Krom samostatných sabotáží se dá pracovat při různých příležitostech. Využít se dá například pouličních demonstrací: zkušená skupina lidí může využít této příležitosti a přestříhat dráty ke kamerám na křižovatkách a poté se zamíchat v davu.
 • Ostatní metody – dopravní kamery, které se používají k ukládání pokut tím, že fotí poznávací značky, jakmile auto přejede na červenou, jsou často níže nad zemí. Mohou být třeba přesprejovány nebo nabarveny, pokud na ně dosáhneš ze země. Kabely u těchto kamer bývají často chráněny kovovým flexibilním obalem, takže k jeho odstranění potřebuješ více než pouhé kleště, aby ses prostříhal skrz.

Další rady

Jakmile budeš stříhat dráty, bude tam obvykle jeden černý, který zajiskří a druhý, který nikoliv. Ten, který bude jiskřit, je napájecí. Drát, který nejiskřil, slouží k přenosu obrazu optickým vláknem nebo koaxiálním kabelem. Pokud vím, tak optické vlákno nemůže být zpětně spojeno dohromady, ale musí být vyměněn celý kabel. Až dráty ustřihneš, může se stát, že se spojí kladný a záporný a dojde ke zkratu, což znamená další jiskry. Tento zkrat může občas způsobit přepětí a zničit celou řídící jednotku kamery.

Z třiceti kamer, které jsem přestřihával, jsem jen jednou dostal elektrický šok, jednou bylo slyšet hlasité BZZZ doprovázené velkým jiskřením a občas se z neznámého důvodu vypnuly na křižovatce všechny světla.

Protože tyto kamery nepotřebují velké napětí, náhodné zasažení proudem by nemělo způsobit vážná zranění. Pro jistotu si obleč odizolované rukavice a obuv. NIKDY NEPROVÁDĚJ TYTO AKTIVITY ZA DEŠTĚ!

This entry was posted in General, Rady, Sabotáž. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.