Novoroční prohlášení anarchistického kolektivu Pramen

5thJan. × ’21

Vážení soudruzi,

Je za námi rok 2020 – jeden z nejintenzivnějších roků v historii běloruské společnosti a anarchistického hnutí. Solidarita se stala hlavní zbraní v boji nejen proti diktatuře, ale také proti koronaviru. Právě kolektivní snahou se nám podařilo překonat první vlnu epidemie.

Po jarním bankrotu běloruské diktatury jsme se vzbouřili. Vzbouřili jsme se nejen proti Lukašenkovi, ale proti všemu, co symbolizoval – autoritářství, falešná stabilita, pokrytectví a lhostejnost! Vzbouřili jsme se za svobodu!

Za posledních 6 měsíců zažívá naše společnost jednu z nejbrutálnějších represí v historii země. Nemá smysl uvádět čísla utlačovaných – staly se tak velkými, že je pro nás již obtížné to pochopit. Místo čísel si připomínáme jména zavražděných, kteří navždy zůstanou v našich srdcích:

  • Alexander Taraiskovsky
  • Alexander Vihor
  • Nikita Krivtsov
  • Artyom Parukov
  • Gennadiy Shutov
  • Konstantin Shishmakov
  • Denis Kuznetsov
  • Roman Bondarenko

Ale skrz trny spěcháme ke hvězdám! Navzdory represím náš odpor pokračuje. Každý týden jdeme po tisících do ulic. Pokračujeme v organizování na našich pracovištích a sousedských iniciativách. Vlak sebeorganizace je nezastavitelný. Ochutnali jsme svobodu!

Kdybyste se nás před rokem zeptali, co nás čeká v roce 2020, nemohli bychom si představit, že se společně probudíme z našeho dlouhého spánku, povstaneme a budeme bojovat bok po boku za budoucnost bez diktatury!

Nevíme, co nás čeká v roce 2021. Víme však, že se chystáme společně. Nikdy jsme nepocítili takový pocit solidarity! Věříme, že společně můžeme osvobodit náš svět od lží, násilí a bezpráví Lukašenka a jeho přátel.

Ale milí přátelé, zůstáváme anarchisty. Nebudeme se v roce 2021 snažit získat nového silného vůdce, který nás bude schopen vést do „světlé“ budoucnosti. Chceme dosáhnout více a stát se nezávislou společností, která má svobodu místo silného vůdce!

A vyzýváme, aby boj pokračoval v roce 2021 od prvních minut nového roku! Vydejte se do ulic a pozdravte nový rok nejen s rodinou nebo pár kamarády. Naše rodina jsme všichni: sousedé, přátelé, známí a příbuzní. Všichni jsme v tomto boji společně! Proto budeme na Silvestra pochodovat a budeme se snažit tento nový rok potkat v boji!

Uvidíme se v ulicích revolučního Běloruska!
Vaši anarchisté z Pramenu!
Za svobodu, rovnost a solidaritu!

This entry was posted in General. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.