Falešný “internacionalismus” vládnoucích tříd a jejich médií

17thAug. × ’22

Zneviditelnění vzdoru vůči válce a militarismu na obou stranách fronty stejně jako mediální podpora ukrajinské “cizinecké legie” jasně dokládají, v čem přesně spočívá “internacionalismus” vládnoucích tříd a jejich mluvčích po celém světě.

Nemůže tomu být jinak. Cílem evropských médií je zde démonizace Ruska. Vykreslují ho jako monolitickou zemi, ve které “nikdo nezpochybňuje milovaného vůdce” Putina. Snaží se potlačit jakýkoli možný soucit s ruskými vojáky zavlečenými na smrt a s ruským obyvatelstvem drceným sankcemi. Neváhají zneviditelnit skutečnost, že přes 1 160 000 lidí a více než 162 000 pracovních a profesních kolektivů se v Rusku veřejně vyslovilo proti válce, a riskují tak závratné pokuty či léta nucených prací.

Tento dezinformační výkon jde ruku v ruce se zneviditelněním ukrajinských zběhů. Média zatajují skutečnost, že valnou část mužských běženců prchajících na západ tvoří dezertéři, a nestoudně se snaží ututlat samu existenci velké masy běženců, kteří z východu země uprchli do Ruska nebo Běloruska. Běženců prchajících mj. před politikou etnicistního teroru, kterou praktikují nacionalistické polovojenské jednotky a kterou podporují Zelenského nejbližší poradci.

Vše nasvědčuje tomu, že Zelenského vláda nejenže podporuje hon na “dezertéry”, ale za pomoci polovojenských jednotek se v několika oblastech země pustila do hotových etnických čistek. To se však na titulní strany nedostane. Evropským médiím jde výhradně o to, předvést “jednotu a odvahu ukrajinského lidu proti Rusku”.

UKRAJINSKÁ “CIZINECKÁ LEGIE”

Případem, v němž dezinformační strategie dosahuje groteskních proporcí, je slavná “cizinecká legie”, která se vypravila bojovat na Ukrajinu.

Stejně jako americký tisk, který ji vykresluje coby předělávku “Internacionálních brigád”, i ten evropský ji halasně propaguje od prvního dne, a různé státy EU – pobaltské země, Polsko, Česko, ale i “pacifistické” Dánsko – jeden po druhém daly svým občanům svolení odcestovat na Ukrajinu, aby narukovali a zapojili se do boje proti ruské armádě. Musely kvůli tomu přestat uplatňovat legislativu, kterou schválily, aby zabránily evropským džihádistickým dobrovolníkům vrátit se z bojů v Sýrii.

Když se ale média obrátila na ukrajinské konzuláty, aby tyto “dobrovolníky” dohledala, nenalezla mezi nimi stalinistické a maloburžoazní studenty s dobrými úmysly, jako tomu bylo v roce 1936. Navzdory intenzivním snahám tisku lakovat situaci na růžovo bylo zjevné, že nábor v zahraničí přilákal úplně jiný typ obecenstva: ultrapravičáky z fitka a ex-žoldáky.

Co je pro účely propagandy ještě horší, polovojenské síly s napojením na organizovaný zločin, jako kosovská UÇK, jejíž zakladatelé nyní čelí obvinění ze zločinů proti lidskosti, neváhaly vyslat celé čety.

V Německu bije na poplach sám státní represivní aparát. Koordinaci náboru v zahraničí totiž podle všeho zajišťuje “prapor Azov”, neonacistická paramilitární jednotka teoreticky začleněná do struktur regulérní ukrajinské armády. A v Berlíně je nenapadlo nic lepšího, než svůj postup koordinovat se svými kolegy v NPD, německé krajně pravicové skupině pod permanentním státním dozorem, která má prsty ve všem od pogromů na uprchlíky přes dětskou pornografii až po akty organizovaného terorismu. Faeser, německá ministryně vnitra, vydala varování, které jen naznačuje, co je zjevné: Ukrajina má namířeno k tomu, aby se stala rejdištěm ozbrojené krajní pravice, podobným tomu, čím kdysi byly pro džihádisty Afghánistán či Sýrie.

“INTERNACIONALISMUS” BURŽOAZIE

“Internacionalismus” buržoazie nikdy nespočíval v ničem jiném, než v mezinárodní organizaci nacionalistických frakcí připravených zabíjení dále vyostřit.

Není náhodou, že ti, kdo na Ukrajině a v Rusku nechávají volnou uzdu státnímu terorismu, ti, kdo pronásledují dezertéry a antimilitaristy, zároveň neváhají hrábnout do nejhlubší spodiny mafiánů, žoldáků, neonacistů a lumpenproletářů, aby “posílili” vlastní řady. Putin se obrací na neonacisty, kteří až dosud potlačovali stávky na Donbase, a na Kadyrovovy čečenské žoldáky. Zelenskij zase na svou zlověstnou “cizineckou legii”.

Jak jsme viděli ve válkách v Jugoslávii a na Donbase, nečiní tak proto, aby reálně změnili vojenskou rovnováhu, ale protože otravují atmosféru svým jedem a svými etnickými zločiny na zemi, což ztěžuje vykořisťovaným na obou stranách, aby si uvědomili, že je jejich postavení totožné.

Jedná se o diametrální opak dělnického internacionalismu: důsledného boje proti příčinám války na obou stranách, odmítnutí veškerého militarismu a propagandy za sbratřování mezi vojáky.

A právě tohle – a nikoli přikrášlování rádoby řezníků vytažených z té nejhorší stoky každé země – je nyní potřeba říkat a sdílet.


/Na obrázku je hromadný hrob ruských vojáků, které na svůj kanál na Telegramu nasdílely ukrajinské paramilitární jednotky. Některá těla nesou známky možného mučení/
This entry was posted in General, Teorie. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.