Útok na queer feministický kolektiv ve Varšavě

31stJan. × ’22

https://bi.gazeta.pl/im/3e/83/11/z18365502Q,Squat-Syrena--Squotersi-i-ich-sympatycy-podczas-pi.jpgSyrena je queer-feministický kolektiv, který před deseti lety postavil obsadil budovu v centru Varšavy.

Przychodnia je squat, který byl obsazen před 8 lety. Přestože oba squaty stojí hned vedle sebe (mají společný plot do vnitrobloků), jedná se o odlišné kolektivy – liší se především politicky.

V neděli 28.11. 2021 měl po dlouhém procesu opustit kolektiv Syreny (a také dům) násilník, cis – muž. O týden později tam stále byl. Pokus o vyhození této osoby vedl 5. prosince k útoku Przychodnia na Syrenu. Po útoku byli všechny osoby, ktere nejsou  cis – muži, vyvedeni ven a brutálně vystěhováni. Jsou zde zranění, desítky lidí zůstaly bez domova a řada feministických a migrantských iniciativ přišla o své prostory.

Souvislosti

Syrena je kolektiv, který vznikl po obsazení domu v centru Varšavy před deseti lety. Syrena se zaměřuje především na radikální politické boje. V Syreně vznikla řada kampaní a skupin, ještě více jich tyto prostory denně využívá a vliv kolektivu na místní politiku by neměl být podceňován. Syrena vždy úzce spolupracovala se Svazem nájemníků Varšavy (WSL). Ve spolupráci se podařilo zabránit několika vystěhováním. Několik vystěhovaných a uprchlých lidí našlo nouzové bydlení v Syreně. Kolektiv se nezaměřuje pouze na sociální oblast – v posledních letech, po nárůstu diskriminace trans lidí, nebinárních lidí a žen, využívalo prostory Syreny mnoho feministických, queer a sex work skupin, které byly v Syreně podporovány.

Przychodnia je kolektiv, co vznikl po obsazení bývalého domu lékařů, který se nachází vedle Syreny. V současné době tvoří většinu obyvatel uprchlíci z Běloruska. Kolektiv se zaměřuje na punkové koncerty. Několik členů kolektivu je součástí Anarchosyndikalistického odborového svazu (IP) a členové kolektivu se účastní shromáždění. Kolektiv má také velmi blízko k Rozbratu – anarchistickému, velmi aktivnímu a významnému kolektivu z Poznaně. V roce 2015 Rozbrat donutil jiný kolektiv (Odzysk) opustit squat v centru Poznaně za náhradu od realitní společnosti.

V roce 2018 Syrena zasáhla při násilné situaci na večírku v Przychodnia a požadovala kolektivní proces pro Przychodnia, aby byl pachatel vyhozen. Následoval konflikt mezi oběma squaty.

Syrena měla problém se spolubydlícím cis-mužem. Byl pronásledován v Bělorusku a před několika lety přišel do Polska. Ve svém domě (Syrena) se choval násilně v několika ohledech. Několikrát se objevily případy sexismu, homofobie, transfobie a násilí z jeho strany – v srpnu kopl jiného člověka z domu do hlavy a na a na jiné vyvíjel masivní nátlak. Dlouhé zprostředkování a pokus o dohodu tato osoba jednoduše ignorovala – dokonce i nabídku pomoci při hledání bytu odmítla. Mezitím si tento člověk našel přátele v Przychodnia a v Syreně se choval ještě hůře, transfobne a násilnicky. Několik uprchlých lidí, trans osob, nebinárních osob a žen muselo opustit Syrenu, aby se vyhnuli této jediné osobě. Po roce neúčinného procesu bylo rozhodnuto o jeho vyřazení z kolektivu.

Týden před nedělí 5.12. mu bylo řečeno, aby se vystěhoval. O týden později tam stále byl. V neděli byl opakovaně vyzván, aby se okamžitě vystěhoval. Reagoval násilně a udeřil jednu ženu do hlavy. Poté byl odveden a vyhozen na ulici.

Útok

Kolektiv Przychodnia pak požadoval, aby Syrena vzala násilníka zpět. Syrena s tím nesouhlasila a Przychodnia ji napadla – na dům a na lidi uvnitř zaútočila kameny, klacky a lahvemi. Bylo rozbito mnoho oken a do rozbitých oken byla vhozena pyrotechnika a byl použit pepřový sprej.

Několik lidí bylo zraněno – jeden z nich musel být ošetřen s frakturou lebky. Budova byla napadena sekerou a flexou. I přes pokusy o obranu musel kolektiv Syreny po čtyřech hodinách boje utéct střechou. Toho dne byly vsechny osoby, které nejsou cis-muži, vyhnány z budovy. Asi 12 lidí se tak stalo bezdomovci – a právě tito obyvatelé Syreny byli také politicky aktivní. Z celého kolektivu zůstali uvnitř jen čtyři lidé, a to pouze ti, kteří sympatizovali s násilníky.

Následná opatření

Po nedělním útoku přišel významný feministický kolektiv o svůj dům. Dům, který tento kolektiv před deseti lety nejen sám obsadil, ale posledních deset let také úspěšně bránil před neonacisty, policií a spekulanty s nemovitostmi. V době obrovských útoků na práva žen a LGBT (polská vláda letos zakázala potraty, zavedla mnoho dalších diskriminačních rozhodnutí a v médiích neustále útočí na FLINTA*) bylo několik feministických iniciativ vytlačeno ze svých prostor a zdrojů cis muži.

Několik skupin se přihlásilo k podpoře Syreny a zveřejnilo prohlášení odsuzující toto násilí. Seznam osob a skupin, které jsou postiženy a projevují solidaritu, je dlouhý a najdete ho na konci dokumentu.

Na sociálních sítích útok hajilo jen několik skupin, mezi nimi i Rozbrat. Svaz nájemníků Varšavy (WSL) zveřejnil, že budovu přebírá a hodlá ji předat městu.

Konflikt, který vznikl v diskusi o tom, jak se vypořádat se (sexualizovaným) násilím v kolektivním prostředí, přerostl v neděli v útok cis mužů na několik feministických kolektivů. Jednalo se o typickou antifeministickou reakci.

Skupiny projevující solidaritu se Syrenou:

This entry was posted in General, Squatting and tagged , , . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.