Železniční válka! Bělorusové čelí trestu smrti, zablokovaná Transsibiř, anarchisté operují v okolí Moskvy

4thJul. × ’22

PskovTéměř každý den vyjíždějí v Rusku vlaky z kolejí – jen za minulý měsíc to bylo 78 vagonů. Titulní fotografie je například z úseku Lunevo-Porchov v Pskovské oblasti, kde 24. června vykolejilo 13 vagonů údajně převážejících výbušniny (brzda nefungovala v pravý čas).

  • Můžete podpořit tým této rubriky za obnovu jejich komunity v Charkově a humanitární pomoc civilnímu obyvatelstvu, které je po celé čtyři krvavé měsíce pod každodenními ruskými raketovými údery. Připojte se k této sbírce.

Na začátku války, během bojů v severní části země, se totéž odehrávalo i v Bělorusku. Již 19. března ochromili dělníci železniční spojení mezi ním a Ukrajinou a 8. dubna běloruské ministerstvo vnitra potvrdilo více než 80 aktů “terorismu a sabotáží” na republikové železniční infrastruktuře a tvrdilo, že “všechny útoky měly podobný rukopis”.

Nyní mohou být v Bělorusku odsouzeni k trestu smrti tři “železniční partyzáni” obvinění z toho, že v noci z 28. února na 1. března zapálili se zbraní v ruce reléovou skříň před průjezdem vlaku. Vyšetřovací výbor oznámil ukončení vyšetřování. Jsou obviněni ze čtyř paragrafů: účast v extremistické formaci; teroristický útok; vlastizrada; úmyslné poškození komunikačního prostředku z těžkými následky. Podle Centra pro lidská práva “Viasna” se jedná o takzvané “světlogorské partyzány” Dmitrije Raviče, Denise Dikuna a Olega Molchanova. Obviněným je 29, 33 a 51 let. Muži jsou nyní ve vazbě, jejich majetek je obstaven.

“Chtěli alespoň nějak pomoci Ukrajině, zastavit tuto techniku, aby neprošla dál. V případu “železničních partyzánů” figuruje 11 lidí. Nyní budou souzeni první tři. Pro mě jsou tito lidé hrdinové. Neseděli v klidu, jako “pohovkoví vojáci”.  Alespoň se snažili něco dělat,” říká Denisův bratr.

Mezitím je přísun okupačních vojsk z Dálného východu stále obtížnější. Před dvěma dny vykolejilo 14 vagonů nákladního vlaku na úseku Sgibeevo – Bolshaya Omutnaya v Amurské oblasti. Kvůli incidentu byly porušeny rozměry přilehlé koleje a poškozena podpora trakční sítě. Pohyb na tomto úseku byl zastaven, osobní vlak Moskva-Vladivostok nabral zpoždění. Transsibiřská magistrála – největší železnice na světě a jedna z nejdůležitějších dopravních tras mezi Ruskem a Čínou – tak byla dočasně zastavena!

Na odstraňování následků se podílelo 330 zaměstnanců trati a spousta techniky, která přijela ze tří dalších stanic. Jedná se o druhou nehodu na Transsibiřské magistrále s nákladními vlaky: 11. června se na krasnojarském úseku převrátilo dalších 24 nákladních vagonů. Příčina incidentu nebyla uvedena.

Většina takových případů v celém Rusku, stejně jako oba zmíněné, je nevyjasněná. Bojová organizace anarchokomunistů (BOAK) informovala 28. června na vlastním kanálu Telegram o svém aktu zablokování železnice k vojenským objektům. Je to jejich druhá akce podobná té, co se udála před měsícem u Sergijev Posadu:

“Buňka Anarchokomunistické bojové organizace (БОАК-Владимир*) přebírá odpovědnost za sabotáž železniční trati vedoucí k vojenskému útvaru 55443 v Barsovu (51. arzenál Hlavního ředitelství raket a dělostřelectva ruského ministerstva obrany) u Kiržače ve Vladimirské oblasti.

Na rozdíl od předchozího útoku, kdy jsme převzali odpovědnost za sabotáž, aniž bychom čekali na výsledek (rozhodli jsme se informaci zveřejnit, abychom všem ukázali, jak je útok možný), jsme u následujících akcí zvolili strategii vyčkávání na výsledek a nezveřejňování zpráv, dokud nebude dosaženo úspěchu nebo nebude známo, že sabotáž byla odhalena.

V tomto případě jsme bohužel obdrželi spolehlivou informaci (video, zřejmě od strojvedoucího, který na této trati cestoval), že sabotáž byla odhalena večer 25. června.

Nicméně i tak sabotáže způsobily nepříteli škody, zdržely pohyb vlaků s vojenskou technikou a způsobily hospodářské ztráty kvůli nutnosti obnovy tratí.

Co bylo provedeno:

– Odšroubováno 34 matic (17 na každé straně), které drží kolejnici.

– odšroubovány 4 matice bočnic.

– Kolejnice byla zvednuta, položena na desku (aby držela na místě) a vychýlena stranou.

– Kolejnice byly zkratovány drátem pro případ, že by byl po kolejnici přenášen signál proudem, aby bylo možné zjistit rozpojení kolejnic.

Vyzýváme všechny, aby se zapojili do boje o železnici! Každý zastavený vlak znamená méně střel a raket, které mohly dopadnout do ukrajinských měst.

Samozřejmě, že s ohledem na stav pražců a další infrastruktury může JSC Ruské železnice často dokonale vyřadit z provozu i své vlaky. To však nestačí. V této duležité záležitosti potřebují maximální pomoc.

Mimochodem, viz také nedávný příběh z Charkova o tom, jak zničení tramvajové trati městskými úředníky ve prospěch soukromých vozů zmobilizovalo proti nim místní veřejnosst.

Kromě toho by vás mohl zajímat tento materiál o východoukrajinských žhavých střetech v zimě 1917-1918 podél železnic a o roli anarchistů v revolučních proměnách.

Imperialistická válečná mašinérie musí být svržena!

This entry was posted in General, Sabotáž and tagged , , , . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.