Barevné úpravy dvou velvyslanectví v Praze

6thOct. × ’22

PrahaV Praze došlo během několika dnů k barevným upravám dvou velvyslanectví.

Nejprve to bylo koncem září velvyslanectví Íránské islámské republiky. Tam se objevil rudý nápis We all are Mahsa Amini! (Všichni jsme Mahsa Amini!).

Mahsa Amini byla zabita mravnostní policií za nedostatečné zahalení vlasů hidžábem, což v posledních dnech vyvolalo masové protesty po celé zemi. Přestože policie střílí do demonstrantů ostrými náboji a vláda odstřihla občany od internetu, protesty rostou a s nimi počet obětí“, píše se v prohlášení o tomto graffiti.

Druhá barevná úprava proběhla ráno 5. října 2022, kdy bylo ukrajinské velvyslanectví v Praze značně potřísněno rudou barvou.

Prohlášení k této události uvádí, že „tato akce proběhla v solidaritě s lidmi zasaženými válkou, všemi dezertéry, odpírači vojenské služby a těmi, kteří sabotují válečnou mašinerii. V pozadí tohoto solidárního aktu jsou stejné postoje, které byly vyjádřeny v Manifestu internacionalistů proti kapitalistické válce a míru na Ukrajině…

Je pochopitelné, že Putin a jeho stoupenci jsou kritizováni za zločiny, které páchají na lidech v ukrajiském regionu. Němělo by se ale zapomínat na podíl, který na těchto masakrech má Zelenskyj a ukrajinská vláda. V době, kdy putinova armáda bombarduje ukrajinská města, zelenského vláda zakazuje mužům odejít za hranice do bezpečí. Pod hrozbou trestu je drží v bobardovaných lokalitách a některé proti jejich vůli nutí riskovat život na válečné frontě. Je třeba to vyjádřit jasně: Zelenskyj je podobný sráč jako Putin! Oba mají na rukou krev civilních obyvatel.

Celé prohlášení je dostupné na webu antimilitarismus.noblogs.org

This entry was posted in General, Graffiti, Sabotáž. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.