Dne 27. června 2023 došlo v pařížském Nanterre k policejní vraždě Nahela, teenagera severoafrického původu. Okamžitě to vyvolalo výbušnou reakci v celé Francii a dokonce i na jejích karibských územích. Její rychlost a rozsah zaskočily francouzský stát, který nyní hrozí vyhlášením výjimečného stavu.
Každý násilný a represivní čin, který policie od té doby podniká, má za následek větší mobilizaci a násilí v rostoucí vzpouře.
Nejedná se o chaos. Desetitisíce lidí, kteří se nyní obracejí proti policii, nebojují proti sobě navzájem. Kolektivně se bouří proti jednomu z největších a nejorganizovanějších policejních zařízení v Evropě. Zaměřují se především na správní centra a k dnešnímu dni na 79 policejních stanic.
Rostoucí rozsah odporu je více než jen reakcí na další rasistickou vraždu – jednou z dlouhé historie vražedných útoků na osoby severoafrického původu. Nepokoje přichází na pozadí dlouholetého boje proti útokům na pracovní podmínky, změnám věku odchodu do důchodu a kapitalistickým úsporám obecně.
Je to tatáž policie, která nedávno zaútočila na protesty proti důchodové reformě, zavraždila ekologické aktivisty v zahraničí a brutálně potlačila hnutí žlutých vest “gilets jaunes”.
V Cayenne ve Francouzské Guyaně již policie v rámci současné vlny demonstrací zastřelila jednoho člověka a dalšího zanechala v kritickém stavu v Mont-Saint-Martin.
Ozbrojené policejní síly o síle 45 000 mužů, mezi jejichž zbraně patří granátomety a kulomety, zatím zatkly přibližně 3000 osob. Policie nepotřebuje nic víc k vyhlášení “výjimečného stavu”. Jeho ustanovení byla v roce 2017 zanesena do ústavy.
Tato změna ústavy zahrnovala zmírnění použití ozbrojené síly jako “legitimní sebeobrany”, což od té doby vedlo k pětinásobnému nárůstu počtu policejních zastřelení za “odmítnutí uposlechnout”.
Ačkoli oběť v tomto případě byla dvojího původu, tisíce demonstrantů jsou napříč komunitami především z dělnických čtvrtí měst a obcí.
Francouzští Severoafričané, zejména Alžířané, mají dobrý důvod nenávidět francouzský stát a jeho policii. Během demonstrace v Paříži proti francouzské okupaci Alžírska 17. října 1961 se policie zaměřila na francouzské občany alžírského původu a povraždila je – mnohé z nich jednoduše zaživa shodila z mostů do řeky Seiny.
Policie byla v roce 1998 nucena přiznat, to co se stalo známým jako “pařížský masakr”. Přiznala však pouze 40 mrtvých. Skutečný počet se odhaduje na 200 až 300.
Vzhledem k tomu, že se v Nanterre koná Nahelův pohřeb, je důležité, abychom dělnickou třídu nevnímali jako oběti. Jsme třída ve válce. Demonstrace nabývají na velikosti a zuřivosti.
Budou muset být organizovanější, abychom se pokusili omezit vedlejší škody na majetku našich komunit, jako jsou zdravotní střediska a domy. Zatím se to ale děje jen zřídka.
V mnoha případech naše třída v ulicích porazila policii a zachovala si kontrolu nad situací. Stává se z ní útočné, nikoli obranné hnutí. Ví, kdo jsou jeho nepřátelé.
V noci na dnešek byla v regionu Rhôna na jihu Francie přepadena policejní hlídka a tři policisté byli postřeleni. Komentář policejního oddělení v Rhôně to nemohl vystihnout lépe:
“Překročili jsme červenou čáru. Něco takového jsme tu ještě nezažili a je to velmi znepokojující”.
Poté, co naši třídu v boji označili za “havěť”, by měly být úderné oddíly policejního státu velmi znepokojeny.
Vítězství povstalcům!
- Přeloženo podle článku French State Runs Riot
https://anarcomuk.uk/2023/07/01/french-state-runs-riot/