Solidární síť Vloerwerk si připsala první vítězství!

23rdAug. × ’18
Po článku o vítězství Seattle Solidarity Network vám s radostí přinášíme další report ohledně vyplacené mzdy díky solidární síti. Tentokráte se jedná o první vítězství holandské solidární sítě Vloerwerk, která sídlí v Amsterdamu. Vloerwerk si své první vítězství připsal na úkor úklidové firmy HOS, která dlouhodobě nevyplácela jednu ze svých zaměstnankyň. Více informací v přeložené reportáži.

Během jara 2017 potřebuje Paige peníze a rozhodne se uklízet pro firmu HOS. Dohoda zní jasně: ona uklízí, HOS platí. Zatímco Paige pokračuje v uklízení, HOS neplatí jak bylo domluveno. Paige je slušná a poctivá, takže přes mnohaměsíční stížnosti pokračuje v práci. Firma HOS však není tak poctivá a nadále odmítá zaplatit za úklidovou práci. Během tří měsíců se dluh firmy vůči Paige rozroste na tisíce eur. Paige zkouší různé možnosti, ale nakonec je Vloerwerk jedinou možností. Solidární síť Vloerwerk stojí vždy na straně pracujících, ale zároveň se vždy snaží přijít na to, co se opravdu děje. Poté co se skupina stotožní s Paige a jejím příběhem, dají dohromady plán a Paige se přidá ke skupině.
  Model stupňování
Zkoušíme různé taktiky. Každý týden jdeme o krok dál. Posíláme jim dopis. Následně ho se skupinou lidí doručíme. Poté následuje návštěva jejich kanceláře. Pokračujeme ve vyjednávání. Dálší krokem je návštěva hotelu, ve kterém Paige pracuje. To se jim příliš nelíbí. Každým krokem zvyšujeme tlak. Jdeme si za svým. Víme co děláme. Společně jsme silní. Teď na to přijdou sami.
HOS nejdříve zaplatí část a doufají, že toho necháme. Ale nenecháme a pokračujeme dál. Následně platí další část dlužné částky. Paige to bere jako vítězství. O celé věci diskutujeme: pokračovat nebo ne? Vše šlo dobře. Cítíme se dobře. Co je důležité pro nás i pro ni, dali jsme jim lekci. Dokážeme svou hrdost a sílu, což jsou přesně důvody proč bere Paige celou věc jako vítězství.
  Soutěž v pomlouvání
Tímto prvním vítězství proti firmě HOS uzavíráme první kapitolu v této nepřehledné kampani. V zákulisí se rozjela opravdová soutěž v pomlouvání. HOS za námi dokonce poslala právnickou firmu, která se specializuje na poškození dobrého jména, poté co o nich publikujeme články na našich stránkách. Přidělalo nám to hodně potíží, ale následně jsme, s drobnými úpravami, vrátili články na web. Bez ohledu na drobné změny jsme společně s Paige vždy přinášeli jednoznačný příběh. Od prvního momentu jsme přišli s velmi rozsáhlým a podrobně zmapovaným příběhem. Na rozdíl od HOS. Ti vždy přišli s novou verzí svého příběhu. První kolo vychází lépe pro Vloerwerk!
  Vítězství – druhé kolo
Pěkně popořadě, nejdříve oslavujeme vítězství. V listopadu máme party ve městě Nieuwland. Dopřáli jsme si dobrého jídla a jeden ze členů solidární sítě přidává koncert ve stylu irské hudby. Bavíme se o tom, jak se nám podařilo zvítězit a připíjíme si na úspěch. Je toho hodně špatně na tomto světě a nám se teď podařilo jednu věc napravit. Obáváme se ale, že existuje více příběhů jako zažila Paige a že existuje více obětí systému nevyplacených mezd v HOS. Firma je jedním z největších dodavatelů uklízečů a uklízeček pro hotely v Amsterdamu. Během roku 2015 se v médiích objevila zpráva ohledně stejné firmy a stejných praktik jako v tomto případě a proto se domníváme, že se po čase objeví další lidé a že se nás HOS jen tak nezbaví.

 

This entry was posted in General. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.