Solidární akce na podporu vězeňské stávky v USA

6thSep. × ’18

Sdílíme informace o několika akcích solidarity s stávkujícími rebely v amerických věznicích. Není to ale zdaleka vyčerpávající výčet.

Atlanta: Solidární demo na podporu vězeňské stávky

Dne 28. srpna 2018, během vězeňské stávky, se shromáždila malá skupina lidí u vězeňské oblasti Dekalb. S bannery, bubny, balónky a ohňostroji se někteří maskovaní lidé dostali do předsíně budovy. Toto není žádná bezprecedentní praxe na hlukových demonstracích v Atlantě. V okamžiku vniknutí do budovy bylo na místě asi 15 lidí a nedošlo k žádnému zatčení, protože demonstranti včas opustili prostory.

Uvnitř demonstranti křičeli “stávku, stávku, stávku”, dokud se do oblasti nedostavilo velké množství policistů. Na chodníku malá skupina chodila kolem vězení a mávala na vězně, kteří na oknech udělali různá znamení. Pak se policisté z Atlanty obrátili na protestující s transparenty drženými na úrovni očí a donutili je k ústupu.

V detenčním centru města Atlanty se uskutečnila hluková demonstrace i v první den stávky. Na začátku července se zase demonstranti proti ICE střetli s policií při pokusu o vystěhování tábora, který tam probíhal, aby se postavili proti oddělování rodin pohraniční policií a agenty ICE. Minulý rok, kdy dva z vězňů zemřeli uvnitř detenčního centra v Atlantě, hlukovou demonstraci napadli policisté. Tehdy byly teorie, že nový šéf policie v Atlantě bude nasazovat větší sílu proti autonomním skupinám než v předchozích časech.

Řecko: Vězni Larissa dali banner na křídlo A v solidaritě s americkými vězni.

Richmond: Demonstrace před věznicí na podporu stávkujících

Večer 1. září 2018 se shromáždila koalice různých antikapitalistů, anti-rasistů, antifašistů a podporovatelů #PrisonStrike před věznicí ve městě Richmond, aby splnili slib udělený vězňům během hlukové demonstrace 25. srpna: “Vrátíme se!”, zněl tento slib.

Navzdory silnému dešti 20 členů místní radikální scény spustilo hlukovou demonstraci. V jejich vybavení byl vidět ohňostroj, bicí a nápis “Nejste sami!”. Demonstranti jsou spojeni s jednotlivci, kteří jsou v současné době uvnitř tohoto vězení a pokračují v solidaritě s probíhající vězeňskou stávkou.

Zatímco předchozí demonstrace byla početnější a dokázala se udržet více než hodinu, tato zase umožnila radikálům a vězňům přímý dialog o podmínkách ve vězení. Vězni popisují své problémy v několika bodech:

  • Dostávají malé porce jídla. Někdy je i zkažené. Balené produkty se podávají po vypršení data spotřeby a mají špatnou chuť.
  • Mnoho vězňů bylo vystaveno infekcím, které jsou nedostatečně léčeny. Někteří byli postiženi MRSA (infekce rezistentní vůči antibiotikům).
  • Sprchy a toalety nejsou ve vězení řádně udržovány. Občas se v nich vyskytují červi.
  • Jsou povinni pracovat bez nároku na mzdu. Vězňům nejsou poskytnuty potřebné materiály a pomůcky, aby mohli vykonávat požadovanou práci. K těmto pracem patří čištění zařízení, stejně jako oprava důstojnických a šerifských vozů, příprava jídel, praní a holičství. Kvůli nedostatku materiálu jsou vězni vystaveni nebezpečným podmínkám.

Po dialogu s jednotlivci ve vězení skupina venku pokračovala ve své hlukové demonstraci, dokud jim to počasí nepřekazilo. Tyto drobné činy symbolické solidarity nejsou zaměřeny pouze na vězeňskou stávku v roce 2018, ale také na nespravedlnosti v systému věznění a policie, které se konkrétně dotýkají Richmondu.

31. srpna prokurátor Richmondu, Michael Herring, rozhodl, že policista Michael Nyantakyi byl “oprávněn” zabít 24letého učitele střední školy Marcuse Davise Petera. Tato tragédie tragédie není izolovaná, ale spíše hluboce spojená s explicitní historií bílé násilné nadvlády pokořující černé lidi v bývalém sídle tzv. Konfederace.

Cílem radikálů žijících v Richmondu je pokračovat v solidaritě s těmi, kteří jsou utlačováni novými nástroji bílé nadřazenosti a třídního násilí. Jak už bylo řečeno, “vrátíme se”.

Philadelphia: Demonstrace u věznice

Přinášíme úryvek reportáže z hlukové demonstrace před věznicí ve Philadelphii.

“Setkal jsem se s některými soudruhy na místě a kolem 8:00 jsme společně pochodovali k Federálnímu záchytnému středisku. Většina z nás byla oblečena v černé barvě a se zakrytými obličeji. Během pochodu se stříkalo graffiti a pyrotechnika létala do vzduchu. Cítili jsme, že ulice jsou naše. Jakmile jsme dorazili k vězení, lidé začali křičet, střílet ohňostroj a dělat pořádný hluk. Během příštích patnácti minut dorazili další lidé, kteří se připojili. Používali píšťalky a zpívali do megafonu. Někteří lidé stáli na ulici a zablokovali vchod do vězení. Lidé uvěznění uvnitř rozsvěceli světla a mávali na nás skrz okna.

Policie přišla po nějaké době, ale zpočátku mohla dělat velmi málo. Bylo tam jen pár policajtů a protestovali, že lidé zapalovali ohňostroj a zablokovali ulici. Nemohli s tím ale nic dělat a tak přivolali posily. Tehdy už bylo jasné, že nás vězni viděli. Policejní pruzení pokračovalo. Objevili se policisté na kolech. To byl čas na důstojný odchod.”

View image on Twitter

This entry was posted in General, Zprávy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.