Rusko: bombový útok a operace bezpečnostních služeb proti anarchistům. Vyzýváme k solidaritě.

22ndNov. × ’18

Publikujeme překlad prohlášení anarchistického kolektivu z Ruska.
FSB
(ex-KGB) vede válku proti anarchistickému hnutí. Podtextem jsou bombový útok mladého anarchisty.

Brzo ráno 31. října ve měste Archangelsk 17-letý anarchista Michail Žlobický uskutečnil bombový útok v budově FSB. Pár minut před útokem Michail nechal několik vzkazů na sociálních sítích Vkontakte a ve veřejném chatu v messengeru Telegram (t.me/rebeltalk). Mihail upozornil na připravovanou akci a vysvětlil svoji motivaci – propaganda činem a pomsta za mučení a represe proti anarchistickému hnutí pod velením FSB.

14-letý Kirill Kuzmikin, podle vyjádření FSB možný komplic Michaila Žlobického, byl zadržen FSB v Moskvě 2. listopadu. Tajné služby obvinili Kirila z přípravy bombového útoku, který se měl uskutečnit během neonacistického pochodu. Kiril obvinění odmítá. Policie prohlásila, že během domovní prohlídky u něj byly nalezeny komponenty pro výrobu výbušnin. Kirillův otec namítá, že tyto komponenty by mohly být použity pro výrobu petard, a že tajné služby se snaží představit teenagera jako teroristu.

Současně policie a FSB v celém Rusku provádí výslechy anarchistů, socialistů a antifašistů. FSB také míří na odběratele skupiny na sociální síti Vkonakte “Narodnaya Samooborona” (Lidová sebeobrana), což je největší anarchisitcký zdroj informací v Rusku, a “Rechi buntovschika” (Rebelovy řeči), otevřeného anarchistického chatu v messengeru Telegram, ve kterém Michail Žlobický zveřejnil svoje prohlášení o chystaném útoku, a snaží se o jejich výslechy a vyšetření. Například v Krasnodaru něco kolem 100 lidí bylo předvoláno k výslechu. Během uskutečněných výslechů padaly otázky ohledně názoru na anarchismus, “Lidovou sebeobranu” a akci Michaila Žlobického. Podle některých údajů, policie a FSB plánuje prověrku všech odběratelů skupiny „Lidová sebeobrana“ v sociálních sítích – což dělá dohromady 26 tisíc lidí.

Ve výsledku operace bezpečnostních složek bylo zahájeno několik trestních stíhání proti anarchistům. 4. listopadu byl zadržen kaliningradský anarchista Vyacheslav Lukichev, známý v anarchistickém hnutí jako aktivista za práva zvířat a antifašista. Vyacheslav je obviněný z veřejného omlouvání terorismu, které mělo spočívat v tom, že zveřejnil poslední prohlášení Michaila Žlobického na vláknu anarchistického kanálu v Telegramu (t.me/class_war). Nehledě na to, že toto prohlášení zveřejnila spousta dalších médií po celé zemi, Vyacheslavovi teď hrozí až 7 let vězení. Je zřejmé, že tato výběrová perzekuce je spojená s anarchistickými postoji Vyacheslava a už rozjetým kolem represí proti anarchistům a jejich sdělovacím prostředkům. FSB se snažila stejně tak obvinit i přítelkyni Vyacheslava, avšak ten pod touto hrozbou přiznal veškerou vinu a vzal to na sebe.

Máme všechny důvody si myslet, že tato zadržení jsou pouze začátkem nové velké vlny represí proti anarchistickému hnutí v Rusku.

Podle všeho, FSB se bude snažit využít situaci proti anarchistům a anarchistickým skupinám, například proti „Lidové sebeobraně“, což je jeden z největších anarchistických kolektivů v Rusku. Propaguje anarchistické ideje v sociálních sítích a spravuje jeden z největších anarchistických mediálních zdrojů, a také bojuje proti gangsterům a nepoctivým zaměstnavatelům. Za poslední dva roky „Lidová sebeobrana“ organizovala a participovala na několika kampaních, organizovaných v desítkách měst v Rusku. Poté co se odehrálo několik solidárních kampaní s anarchisty uvězněnými v rámci policejní kauzy „Síť“ (jedna z nich byla organizována tímto kolektivem v únoru a jedna v březnu 2018), byla zasažena represemi ze strany policejních složek. V Chelyiabinsku bylo v únoru zadrženo několik anarchistů důstojníky FSB kvůli podezření z vyvěšení baneru „FSB je hlavní terorista“. Byli mučeni a nuceni k přiznání viny. FSB se také pokoušeli vyhlásit mladíky za místní skupinu organizace „Lidová sebeobrana“, aby představili hnutí jako extrémistickou organizaci, což by podle zákona mohlo umožnit začátek nového trestního stíhání proti anarchistům.

Celkově represe v Rusku dlouhodobě nabírají na otáčkách, například v Moskvě krátce před začátkem prezidentských voleb, v únoru několik anarchistů bylo zatčeno a obviněno z útoku na kancelář vládnoucí strany „Jednotné Rusko“. V březnu v Moskvě proběhlo několik domovních prohlídek v bytech anarchistů. Jeden ze zadržených anarchistů, Svyatoslav Rechkalov, policií podezřelý ze spravování médií „Lidové sebeobrany“, byl mučen za použití elektrického proudu. Svyatoslav byl donucen k tomu aby řekl, že je „lídrem anarchistů“, vůdčí aktivista „Lidové sebeobrany“ a organizátor všech nedávných anarchistických kampaní v Rusku. Během mučení v oddělení politické policie tzv. „Centra E“ mu bylo přímo sděleno, že důvod k novým represím poskytla zvýšená aktivita anarchistů v zemi.

Toto nejsou zdaleka všechny příklady letošních represí proti anarchistům. S důstojníky FSB odstartovanou kauzou „Síť“ v Moskvě, Petrohradě a Penze bylo zadrženo již 11 anarchistů, kteří byli následně mučeni a obviněni ze založení teroristické organizace „Síť“. Tato kauza se stala největším represivním zátahem proti anarchistům za dlouhou dobu.
V únoru a březnu proběhly zátahy na anarchisty na Krymu, během kterých byli soudruzi také mučeni. Jeden z nich, Evgenij Karakashev, je stále ve vazbě kvůli obvinění z terorismu. Před 3 lety další krymský anarchista Aleksandr Kolchenko byl odsouzen k 10 letům a režisér Oleg Sencov k 20 letům vězení.

Aby toho nebylo málo, uvězněný veterán anarchistického hnutí Ilja Romanov dostal dalších 5 let k 9 letům které v současnosti odpykává ve vězění. Romanov je aktivním anarchistou ještě z dob Sovětského svazu a již odseděl skoro 20 let za mřížemi. Teď je Romanov ve vězení kvůli důstojníky FSB vykonstruovanému obvinění z terorismu, poté co mu v ruce vybuchla petarda během noční procházky v městském parku. Romanov nejednou kritizoval podmínky ve vězeňské kolonii, ve které se nachází, a FSB vykonstruovala novou kauzu proti anarchistovi. Administrace kolonie vytvořila profil na Facebooku s jeho jménem, a zveřejnila na něm video s propagací islámského fundamentalismu, a to stačilo, aby Ilja Romanov dostal dalších 5 let ve vězení.

Také víme o zahájení trestního stíhání v Chelyabinsku proti pětici anarchistů, obviněných z graffiti akce proti vězeňské reformě.

Ve vzdálenější části Ruska, ve východně sibiřském Irkutsku probíhá soudní proces s anarchistou Dmitrijem Litvinem, obviněným z „urážky citů věřících“ poté co zveřejnil na sociální síti foto s prostředníčkem vztyčeným proti pravoslavnému chrámu. Proto policie provedla sérii zátahů v loňském roce, kdy vtrhla do bytů více než 10 lidí, a následně obvinila Dmitrije. Očividně měl zátah také za účel narušení aktivní činnosti místní anarchistické skupiny.

V podmínkách státních represí a teroru, mladší generace anarchistů si moc dobře uvědomuje, že pro ně není rozdíl mezi ozbrojeným bojem a legálním protestem – tak či onak, čeká je mučení a obvinění z terorismu.

Tato situace nutí mladé anarchisty k tomu, aby se chopily bomb. Naneštěstí, anarchistické hnutí v Rusku je velmi fragmentované, rozdělené a plné konfliktů, s nedostatkem solidarity v době těžkých represí. Někteří již stihli odsoudit mladé anarchisty, odmítnout je a prohlásit, že nemají vztah k anarchismu. Již nějakou dobu se represím anarchistů v Rusku nedostává dostačující pozornosti a ve hnutí nastává komplikovaná situace, spojená s osobními antipatiemi a předsudky.

Vyzýváme k solidaritě se všemi anarchisty a anarchistkami v Rusku, čelícím represím – v Penze, Petrohradě, Moskvě, Chelyabinsku, Kaliningradu, Irkutsku a Krymu. V Rusku se upevňuje diktátorské tendence a státní teror, a mladí anarchisté jsou nuceni přejít k bombovým útokům.

Náš kontakt: media_ns@riseup.net
Zdroje kde si můžete vyhledatdalší informace a texty o situaci v rusku v ruštině a angličtině:

naroborona.info
avtonom.org
rupression.com
ovdinfo.org

 

This entry was posted in General, Represe, Sabotáž and tagged , , , . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.