Argentina: Proti represi a kriminalizaci sociálních protestů

1stDec. × ’18

Argentina

Dne 19. listopadu 2018 odstartovala nová vládní kampaň stigmatizace a kriminalizace anarchistického hnutí, jejíž záminkou se stala demonstrace proti hrobce Ramóna L. Falcóna [policejního šéfa ze začátku 20. století, který je v Argentině znám represemi a masakry stávkujících nájemníků a dělníků] na Recoletském hřbitově.

Mediální kampaň a prohlášení ministra bezpečnosti, následovaná policejními raziemi a zajištěními v různých kulturních a sociálních prostorech, jako je Anarchistická knihovna a Anarchistické athenaeum ve čtvrti Constitución v Buenos Aires, nebo Sociální a sportovní klub La Cultura Del Barrio ve Villa Crespo, a domovech různých lidí, je dalším příkladem represivní politiky, kterou tato vláda pomocí násilí a hladu na obyvatele uplatňuje.

Je důležité zmínit, že tyto události nejsou izolované, ale že jsou součástí systematické politiky stigmatizace veřejného sektoru a různých politických a sociálních organizací, a jsou snahou vytvořit vnitřního nepřítele, tak jako tomu bylo v případě zprávy, kterou vláda vydala o skupině RAM [Resistencia Ancestral Mapuche – militantní domorodá osvobozenecká skupina] a jejímž cílem bylo ospravedlnit program smrti a rabování na území Mapuchů.

Konstruování nenávistného diskurzu proti těm, kteří se rozhodli postavit masivním neoliberálním škrtům, a z toho plynoucí životní nejistotě, slouží jako další strategie kriminalizace sociálních protestů.

Mapuchové, učitelé, výzkumníci, alternativní média, hnutí za práva žen a disidenti [myšleno „sexuální disidenti“, kteří revoltují proti zavedeným genderovým pořádkům, LGBTQ], anarchisté, migranti, levicoví odboroví militanti nebo studenti, ti všichni byli opět použiti jako ukázka všeho, co je „špatné“ a co je potřeba potlačit.

Tohle vše se děje v atmosféře schvalování nového rozpočtu Mezinárodního měnového fondu a blížícího se summitu G20 [který se bude konat 30. listopadu v Buenos Aires]. Veřejný sektor, který se organizuje proti systematickému utahování opasků, bídě a rozkrádání, není terorismus.

Různé lidskoprávní, sociální a politické organizace podepisují tento otevřený dopis v duchu solidarity, která přichází z rozdílných míst, vystavených dnes represím řízeným vládou. Vládou, která chrání zájmy hrstky lidí. Níže podepsané skupiny požadují svobodu všech zajištěných soudruhů a soudružek a ukončení kriminalizace a stíhání.

Podepsaní:
AEDD – Asociación Ex-Detenidos Desaparecidos
APDH – Asamblea Permanente de Derechos Humanos
Norma Rios (Prezident odborů APDH)
Maria Elena Naddeo (Prezidentka odborů APDH)
Gisella Cardozo (APDH)
APDH Regional Rosario (Argentina)
CADEP– Coordinadora Antirrepresiva por los Derechos del Pueblo
CADH – Coordinadora Argentina por los Derechos Humanos
Familiares de desaparecidos y detenidos por razones políticas de Rosario (Argentina)
CORREPI
Liberpueblo
Club Social y deportivo La cultura del Barrio
Acción Socialista Libertaria (Argentina)
Federación Anarquista de Rosario (Argentina)
Federación Obrera Regional Argentina (FORA-CIT)
Organización Anarquista de Córdoba (Argentina)
Federación Libertaria Argentina
Federación Anarquista Uruguaya
Antifascismo Catamarca
Barricada Libertaria (Córdoba, Argentina)
Colectivo Andamio Libertario (Concepción, Uruguay)
Biblioteca Popular Eduardo Martedi
Espacio Libertario de Paraná
Solidaridad y Resistencia
Madreselva Editorial
La Rosa Negra (Španělsko)
Black Rose/Rosa Negra Anarchist Federation (USA)
Ateneo Anarquista de Santiago (Santiago, Chile)
Embat, Organització Llibertària de Catalunya. Salut i força
Palimpsestos: Revista de Arqueología y Antropología Anarquista
Kuruf editorial Fiske Menuco – Neuquen
La Conquista del Pan – Programa radial
Juanito Laguna corriente artistica libertaria
Independiente Antifascista
Confederación Sindical Solidaridad Obrera (Španělsko)
Red Sindical Internacional de Solidaridad y de Luchas (Francie)
Feministas Libertarias de Olavarría

This entry was posted in General, Represe and tagged , . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.