Vítězství uklízeček z uprchlického tábora

13thJan. × ’19

Sadar

Technici a techničky podlahových ploch v uprchlickém táboře poblíž Varšavy vyhráli spor se zaměstnavatelem ve všech bodech.

 

V uprchlickém táboře Debak dbají na čistotu a hygienu. Donedávna uklízečky a uklízeče najímala personální agentura Sadar. Neměli řádné smlouvy, dovolenou, nemocenskou, sociální, ani zdravotní pojištění. Přidali se k anarchosyndikalistickému odborovému svazu Związek Syndykalistów Polski (ZSP/IWA) a v prosinci se chopili akce. Konfrontovali vedení a žádali, aby zaměstnavatel plnil své povinnosti a řádně platil pojištění, nemocenskou a dovolenou. Dále požadovali, aby z procesu byla vyloučena darebácká personální agentura a techničky dostaly smlouvy přímo od státu, respektive ministerstva vnitra, které tábor spravuje.

Nejprve vedení reagovalo podrážděně. Najalo si právníka a začalo vyvíjet tlak na techničky i ZSP. Vidina lepších životních podmínek byla však silnější. Na konci prosince se všichni poškození a jejich podporovatelé sešli před kanceláří agentury, která se nacházela shodou okolností na adrese bydliště jednoho z majitelů. Pánovi majitelovi sdělili, kolik jim dluží a jaké jsou jejich další požadavky. Již následující den vedení zahájilo vyjednávání a slíbilo, že vše bude zaplaceno a lidé dostanou řádné smlouvy.

Po novém roce personální agentura skutečně zaplatila dlužné částky a techničky dostaly smlouvy od státu. Anarchosyndikalisté varují, že podobné bezohledné zacházení je v personálních agenturách denním chlebem a apelují na všechny instituce, aby se takovému obchodu vyhnuly. Sadar v minulosti vyhrál množství kontraktů a jeho nekalé praktiky se jistě netýkají pouze tábora Debak.

Jsme rádi, že toto vítězství může dalším lidem ukázat, že se nemusí obávat postavit za svá práva. Tolik zaměstnavatelů zneužívá faktu, že námezdní práce je pro každého z nás existenční záležitostí a stát přimhuřuje nad zneužíváním pracujících oči. Je čas s tím skoncovat a začít se organizovat!

This entry was posted in General, Piket and tagged , . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.