Uklízečky ze svazu ZSP si vybojovali dlužné mzdy

30thJan. × ’19

sadar_1Uklízečky z centra pro uprchlíky ve Varšavě dosáhli významné vítězství. Smlouvy s firmou Sadar jim bránily vzít si dovolenou, měli nižší náhradu příjmu během pracovní neschopnosti, nižší penzijní odvody a chyběly i platby sociálního pojištění. Díky sporu však došlo ke splnění všech jejich požadavků.

V prosinci 2018 se pracovnice zorganizovali v svazu ZSP (MAP Polsko) a spolu se ZSP-Varšava předali své požadavky svému zaměstnavateli. Žádali vše, na co by měli právo, kdyby byly zaměstnány na normální pracovní smlouvu na plný úvazek.

Zpočátku firma zareagovala tak, že poslala dopis od právníka s oznámením o žalobě a dále stupňovala tlak na pracovnice. Ty se ale nezalekly. Koncem prosince se před centrálou společnosti (která je i místem bydliště majitele) v Komorowo ve Varšavě uskutečnil protest. Během protestu četli pracovnice své požadavky a vyvěsili je na plotě.

Druhý den se majitelé firmy ozvali ZSP s návrhem urovnání celé záležitosti. Firma Sadar oznámila, že ruší kontrakt na úklid v Centru pro uprchlíky. Určil se i termín setkání, na kterém se upřesnili požadavky. Několik dní po Novém roce byly zaměstnankyním vyrovnané všechny dluhy (celkem cca 3 000 eur). V současnosti jsou některé pracovnice zaměstnány přímo centrem pro uprchlíky, jiné změnily práci.

ZSP upozorňují, že podobné porušování práv pracovníků se děje často a vyzývá veřejné instituce, aby přestali využívat outsourcing tam, kde je možné zaměstnávat pracovníky přímo.

Firma Sadar má několik kontraktů a podobné problémy mohou být i na jiných pracovištích. Veřejné i soukromé instituce, které využívají takové služby, by měly věnovat více pozornosti praktikám externích firem na pracovištích.

ZSP na závěr dodává:

“Jsme rádi, že toto vítězství ukazuje ostatních pracujícím, že se nemusí bát postavit se a bojovat za své požadavky. Strašně mnoho zaměstnavatelů zneužívá fakt, že lidé zoufale potřebují práci a systém se tváří, že nevidí podvody na pracujících. Je čas s tím skončit! Čas se organizovat! “

This entry was posted in General, Piket and tagged , . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.