Protestesty proti útoku řeckého státu na squaty a samosprávné prostory

13thSep. × ’19

Všechno to začalo v pondělí 26. srpna 2019, když došlo k masivnímu policejnímu nájezdu proti 4 squatům (obývaných hlavně uprchlíky) a následnému zatčení 143 migrantů a 3 dalších lidí v oblasti Exarchia v Athénách v Řecku.

Po policejním nájezdu se sousedství Exarchie stalo „militarizovanou“ zónou s neustálými útoky policie proti lidem v okolí, sociálním centrům a samosprávně organizovaným prostorům. Podle vlády to byla jedna fáze jednoho její plánů.

Došlo k útokům, které jsou součástí dlouhodobé represivní kampaně proti migrantům, anarchistům a sociálním aktivistům, zejména v oblasti Exarchie, ale i ve zbytku Řecka. Vláda však neočekávala, že lidé v této oblasti se místo strachu rozhodují vzdorovat řecké pořádkové policii a vládnímu ideologickému terorismu, který je vyjadřován též prostřednictvím hromadných sdělovacích prostředků. V sobotu 31. srpna 2019 tisíce anarchistů a dalších aktivistů vyslali na protest první zprávu o odporu vůči represivní kampani státu, jakož i signály o solidaritě s obyvateli squatů a sociálních center a těmi, kteří byli bezprostředně ohroženi novými útoky řeckého státu. Ale ten protest byl jen první reakcí.

Mnoho squatů, samosprávně organizovaných prostorů, politických kolektivů, skupin, mezinárodních aktivistů a uprchlíků-migrantů oznámilo nový, ještě větší protest, který se bude konat 14. září 2019, tentokrát ne v Exarchii, ale v centru Atén.

Demonstrace „No Pasaran“ se koná v Propylaia (stanice metra Panepistimio) v Aténách ve 12:00 v sobotu 14. září.

This entry was posted in Demonstrace, General, Nepokoje, Represe, Squatting and tagged , . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.