„Kacíři“ – Gabriel Pombo da Silva

21stFeb. × ’20

https://1.bp.blogspot.com/-XqvLFkh989k/XQdx6bUQuPI/AAAAAAAAD3E/1lbmileRTscopnkwZFxwlrPgoJlS54r9QCLcBGAs/s1600/gangorra.jpgWeb ABC nedávno přinesl informaci o tom, že byl zatčen anarchista Garbiel Pombo da Silva. V současné době byl vytvořen bankovní účet jménem jeho partnerky, aby bylo možné přijímat solidární příspěvky:

DRŽITELKA: Elisa Di Bernardo
BANKINTER
IBAN: ES06-0128-0180-3601-0009-8696
BIC / SWIFT: BKBKESMMXXX

Dále publikujeme překlad textu „Kacíři“, který Gabriel napsal v červenci 2019.

Kacíř, stejně jako bandita, ví, že ztráta jeho svobody ho neodvratně přivede k šibenici. Čeká na něj tribunál, který se ho bude ptát na jeho činy. Soud, který bude vykonávat svou moc a absolutní zdůvodnění ve jménu Boha, lidu, království a státu. Moc a rozum jsou akty autoritářského synkretismu vyvinutého v průběhu staletí majiteli Země, moře a nebe. Proto si individualistický anarchista – který je zároveň kacířem a banditou – uvědomuje, že jeho přesvědčení o moci a rozumu ho vede na hranici.

Jako můra hledají světlo a podlehnou. Stejně jako Icarus létají vysoko a Slunce roztaví jejich křídla. Jako Prometheus ukradli oheň bohů pro sebe a pro ostatní.

Anarchistické drama je jeho vášní pro svobodu, nemilosrdným hledáním kompliců, které zřídka nachází. Pohrdá konformismem stáda, bázlivostí davu a dogmatismem každé víry. Každý kněz – každého „ismu“ – ho nenávidí, protože nemůže být ovládán, neposlouchá ho; a když může, zvedne hlas, aby napadl sebemenší formu moci a autority. Někdy tito osamělí mstitelé úmyslně hodí bombu nebo vrhnou dýku. Vždy zasévají chaos do řádu rozumu, přísně stanoveného jako zákon nebo nejvyšší pravda. Jindy se nespokojeně přidružují s úmyslem vyvolat povstání. Většinu času však čtou, protože jejich nejlepším přítelem a koníčkem je znalost toho, co bylo a co je. Nemají iluze ani naděje, ale přesvědčení. Vědí, že vědění je jejich síla a že jim dává sebeurčení.

Žijí každý den, jako by byl jejich poslední. Ve zotročené společnosti je svoboda trestatelná smrtí. Nevzdávají se, nestěžují si, nadávají, útočí, vyvlastňují. Není jich mnoho, ale i těch několik může zaneprázdnit všechny vlády, právě proto, že jsou neovládatelní; s láskou k totální svobodě. Znovu se objevují v každém kroku, každém výstřelu, každém polibku. Nejedná se o stratégy, protože nemají konečnou metu a proto jejich činy vzbuzují vztek ostatních.

Nemají žádné „partyzány“ kromě těch, kteří je znají a milují, narozdíl od jejich barbarských ikon. Často jsou karikováni v novinách, od okamžiku, kdy se předpokládá, že jsou schopni zabránit tomu, aby se lidé ptali: kdo jsou ti šílenci? Co chtějí? Jak vysvětlit, kdo jsou anarchisté, občanům, kteří delegují svůj život a myšlení na ostatní?

Ano, jsou naštvaní a nechtějí nic menšího než nic. Všechno, co jim bylo vzato a nikdo to nemůže vrátit. Tam jsou! Nemají žádné „argumenty“. Za ně mluví oheň a prach. Kilo dynamitu a báseň. Kilo černého prachu a nová kacířství. „Ruce vzhůru“ a jsou pryč. Stroje ničící jejich banky, soudy, policejní stanice; kasárna, kostely a politická křesla … „Co tito šílenci chtějí?“ Nic! Ničivé nic, co ponechává prostor divoké přírodě. Květiny prožírají svou cestu pod troskami hnusné „civilizace“.

Gabriel Pombo Da Silva

5. července 2019

Odněkud ve Starém světě

 

This entry was posted in General. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.