Zuřivé povstání v Nigérii

23rdOct. × ’20

https://www.amwenglish.com/articles/police-stations-burned-in-endsars-uprising-in-nigeria/images/6049f212-e222-4322-b6ba-d89e94a5109a.jpgV Nigérii propuklo povstání během kterého po celé zemi revolucionáři vypálili policejní stanice, vládní budovy a banky. Rovněž přijali opatření umožňující vězňům uniknout na svobodu.

Zapálen byl například Nejvyšší soud na ostrově Lagos. Zboží, které bylo zabaveno soudem, bylo vyvlastněno. Zapálena byla také hlavní nigerijská televizní stanice s vazbami na politiky vládnoucí strany.

Navzdory zákazu vycházení, který nařídila vláda, se lidé účastní zuřivých bojů v ulicích. Militanti zapálili ústředí společnosti Television Continental, TVC, Lagos Concession Company, LCC v Lekki, Lagos BRT Terminus v Oyingbo, ústředí společnosti Nigerian Pots Authority, NPA aj. V Lagosu revolucionáři zaútočili na policejní stanici a zabili policistu. Další z policistů, který střílel na revolucionáře, byl militanty ubit k smrti. Ostatní policisté uprchli. Následně se bojovníci vrhli na stanici a odvezli elektroniku i další cennosti. Útoky byly pomstou za vraždu nejméně dvanácti demonstrantů u mýtné brány Lekki.

Ozbrojenci také vnikli do věznic a osvobodili vězně. Útěk z vězení byl zaznamenán například v nápravném středisku ve Warri. Část věznice, kde jsou uloženy dokumenty vězňů, byla zbourána. Ozbrojenci také zapálili vnější část vězeňské budovy.

Revoluční skupiny v Nigérii podnikají odvážné kroky. Ozbrojený odpor zaměřený na policejní síly a akce umožňující uvězněným lidem uniknout na svobodu jsou inspirativní pro boje po celém světě. Anarchisté a abolicionisté by měli podniknout kroky k prokázání mezinárodní solidarity s tímto povstáním.

This entry was posted in Demonstrace, Expropriace, General, Nepokoje, Represe. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.