Prohlášení v solidaritě s Mikolou Dziadokem

20thNov. × ’20

Anarchista Mikola Dziadok byl zadržen 13. listopadu 2020! Tehdy ráno byl během zadržení tvrdě zbit policií. Je podezřelým v dříve zahájeném trestním řízení týkajícím se organizování a přípravy akcí, které narušují veřejný pořádek. V roce 2010 byl zadržen po útoku na ruské velvyslanectví v Minsku. Byl obžalovaným v „kauze anarchistů“ a odsouzen na 4,5 roku vězení. Prohlásil se za neviného a odmítl podepsat petici za milost adresovanou Alexandru Lukašenkovi. Za „zlomyslnou neposlušnost vůči požadavkům správy nápravného zařízení“ dostal další rok vězení. Propuštěn byl roce 2015 společně s Nikolajem Statkevičem a dalšími politickými vězni. Nyní pokračuje v aktivní politické účasti.

Alexander Lukašenko, který stojí v čele běloruského totalitního režimu od 20. července 1994, se ve volebním období před několika měsíci již po šesté prohlásil za prezidenta Běloruska. Před rozpadem Sovětského svazu byl členem Komunistické strany Sovětského svazu v letech 1979 až 1991. Zasloužil se o atentáty a systematické zákroky proti disidentům v Sovětském svazu a má stále úzké osobní i politické vazby na bývalého agenta KGB Vladimira Putina. Sovětská komunistická strana byla větev bolševiků, která byla formálně přítomna v politice od roku 1952 do roku 1991. Bolševici historicky hráli hlavní roli při zabíjení a potlačování anarchistů. Od Rudé armády útočící na anarchistické revolucionáře na Ukrajině až po masakr v Kronštadtu. Alexander Lukašenko je ve skutečnosti pozůstatkem bolševického režimu. Bolševický režim svým lhaním a zradami zničil to, co bylo skutečným ideálem říjnového povstání v Rusku. Je nezapomenutelné, že revoluční zrady bolševiků začaly zabitím, vyhnanstvím a uvězněním anarchistů. Zatýkání a represe anarchistického hnutí v Bělorusku je historickým terorismem bolševiků po sto let. Dnešní boj v Bělorusku je tedy ve skutečnosti historickým bojem a je pro nás jako anarchisty zjevně velmi důležitý, protože nás bolševici a zbytky bolševiků zabíjeli, věznili a mučili celé století. Po falešném referendu z roku 1995, které bylo založeno na symbolech Běloruska v Sovětském svazu, si totalitní režim také ponechal některé ze symbolů sovětské éry, které lze vidět na běloruském státním znaku a vlajce. Po falešném referendu dostal Lukašenko více moci.

Naše globální solidarita může být pro soudruhy v Bělorusku velmi důležitá. Nesmíme dopustit, aby někdo zůstal sám v rukou státu.

Solidarita je naše zbraň.

Abtin Parsa, 14. listopadu 2020

This entry was posted in General and tagged . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.