Vězeňské nepokoje v Austrálii, Novém zélandu a Texasu

9thJan. × ’21

https://www.amwenglish.com/articles/uprising-at-immigration-detention-center-in-christmas-island-australia/images/235e1564-aaf4-41f1-a06d-0ccb8c35a4df.jpgDalší vlna vězeňských nepokojů se šíří napříč světem. Následují informace o třech takových.

  • Povstání v imigračním zadržovacím středisku na Vánočním ostrově v Austrálii

Věznění imigranti ve vazebním zařízení na Vánočním ostrově zapálili budovy v povstání pod heslem „Už je toho dost“.

“Zapálili střechu, jsou nemocní a unavení z toho, že se s nimi zachází jako s hovny,” řekl muž během živého videa z povstání.

Stížnosti vězňů vzrostly po nedostatečném kontaktu rodiny a návštěvníků a po přestěhování z australské pevniny uprostřed pandemie COVID-19.

Vězni jsou za mizerných podmínek umístěni ve vyhrazených místech 22 hodin denně bez přístupu k zeleni. Uprchlíci, kteří zahájili povstání, patří mezi zhruba 240 lidí, kteří byli nedávno přepraveni na vánoční ostrov z australské pevniny – lidé, kteří čelí možnosti neomezeného zadržování v labyrintovém systému speciálně navrženém australskou vládou jako mechanismus mučení.

Nejméně dvěma vězňům se podařilo získat přístup na střechu, zatímco ostatní založili oheň.

  • Vězni v Texasu zakládají ohně, aby protestovali proti pandemickým podmínkám

https://www.amwenglish.com/articles/prisoners-are-setting-fires-in-texas-to-protest-pandemic-conditions/images/5063e134-e670-4502-83ac-53d017c10d08.pngJak se virus šířil, byli vězni nuceni k přežívání nebo smrti. Navíc nemohou vidět své rodiny, mnozí ani nemohou opustit své cely, tisíce jich nemohou jíst nic jiného než špatnou stravu.

Desítky videí pořízených v texaských věznicích během pandemie ukazují praskající záblesky mimo cely, na schodištích a v obytných oblastech. Vězni založili tyto požáry, aby přilákali pozornost úředníků, kteří by se mohli věnovat problémům, kterým se stráže nevěnují, včetně špatného jídla, špinavého oblečení nebo omezeného přístupu ke sprchám.

Vězeňští úředníci ignorovali jejich kroky, což je jednodušší, protože více než 200 budov vězení v Texasu nemá funkční požární poplašné systémy. Výroční kontrolní zpráva z loňského roku zjistila 2 925 porušení bezpečnosti ve vězeňském systému. Napravilo se pouze 167 z nich, tedy méně než 6 procent.

Současná situace je pro vězně a personál věznice extrémně nebezpečná. Uvězněné osoby se nemohou chránit. Kombinace rizik COVID-19 a situace, kdy není k dispozici adekvátní bezpečnostní infrastruktura: to je recept na katastrofu.

Osoba uvězněná v Texasu říká: „Je to nenásilný protest, který se koná, protože policisté nám uprostřed pandemie koronaviru na několik hodin odmítli pustit elektřinu, odepřeli sprchy a jiné věci.

V předchozích měsících vězni z celého Texasu sdíleli účty, videa a fotky dokumentující požáry. V některých klipech křičeli muži v kouřem naplněné cele: „Nemůžeme dýchat! Nemůžeme dýchat!“ poté, co zaměstnanci nereagovali na požáry, které doutnaly celé hodiny.

Další video pořízené o několik dní později ukázalo červenou záři plamenů z řady cel. “To je oheň,” říká mužský hlas. “Nesnaží se to uhasit, nedělají nic.”

Jeden vězeň řekl, že plameny pokračovaly v nezmenšené míře po celé hodiny, zatímco muži v jiných jednotkách hlásili samostatné požáry dvakrát nebo třikrát denně.

  • Šestidenní nepokoje ve věznici Waikeria na Novém Zélandu

https://www.amwenglish.com/articles/six-day-riot-at-waikeria-prison-in-new-zealand-destroys-part-of-prison/images/2e6cee1b-861e-4022-8bd8-25e8f5722c24.pngPo napjatém šestidenním patu se 16 vězňů zapojených do protestů proti otřesným podmínkám ve věznici Waikeria vzdalo úřadům. Pět z 21 mužů, kteří zahájili protest, se již vzdali. Muži vylezli na střechu vězeňského bloku a způsobili značné škody, mimo jiné založením požárů.

Úřady reagovaly brutálními opatřeními. 31. prosince, tři dny po protestu, Newshub citoval anonymní zdroj, který uvedl, že vyjednavači z oddělení náprav „zadržovali jídlo a vodu ve snaze vyhladovět“ vězně – toto tvrzení se odráželo i v jiných médiích. Stejný zdroj uvedl, že vězně obvinili, že se měli pokusit zaútočit na ozbrojené důstojníky.

Vězni požadovali lepší podmínky ve Waikerii, která byla postavena v roce 1911 v okrese Otorohanga a je jednou z nejvíce zchátralých a nehygienických věznic v zemi. Demonstranti tvrdili, že byli nuceni čekat měsíce na lékařské ošetření a nosit stejné špinavé oblečení. Také si stěžovali na špatnou kvalitu pitné vody.

V prohlášení zveřejněném na sociálních sítích organizací People Against Prisons Aotearoa (PAPA), které bylo údajně vydána vězni, se také uvádí: „Nemáme žádné toaletní mísy: jíme naše kai [jídlo] z papírových pytlů hned vedle našich otevřených společných toalet … Jsme Māorové, kteří jsou nuceni vstoupit do evropského systému. Věznice nefungují! Věznice nefungovaly ani v předchozích generacích!… Stále to našim lidem dělají a my toho máme dost! Ve vězení není žádná podpora … žádná rehabilitace, nic.“

Waikeria je příkladem brutální situace, která existuje v celém vězeňském systému. Ve zprávě ombudsmana Petera Boshierava bylo srpnu 2020 uvedeno, že dvě třetiny populace Waikeria jsou Māorové. Domorodí lidé tvoří přibližně 15 procent Novozélanďanů, ale je mnohem pravděpodobnější, že budou uvězněni. Většina Māorů patří mezi nejvykořisťovanější vrstvy dělnické třídy.

This entry was posted in General, Nepokoje and tagged , , . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.