Žhářský útok proti komplicům Lukašenka

31stMar. × ’21

Tato akce je součástí tlaku na západní kapitalisty, kteří obchodují s režimem Lukašenka, a tím zajišťují jeho přežití. Když jsme plánovali útok, byli jsme inspirováni úvahami uvězněného anarchisty-partyzána Igora Oliněviče, který napsal ve své knize „Jedu do Magadanu”: „Je v pořádku obchodovat i s kanibaly – to je podstata evropské politiky.” Příklad nábytkové společnosti IKEA, se sídlem ve Švédsku a v současné době registrované v Nizozemsku, dokonale demonstruje přesnost a význam Igorova závěru.

V prosinci 2018, v důsledku politického sblížení mezi režimem Lukašenka a Evropskou unií, IKEA přijala strategii „Go Belarus.” O čem je tato strategie, řekl novinářům v létě roku 2019 Běloruský velvyslanec Švédska Dmitry Mironchik. Podle něj plánuje IKEA nakoupit běloruské zboží s hodnotou 200 milionů eur. Na podzim stejného roku, během švédsko-běloruského obchodního jednání v Minsku, Andrei Yevdochenko, v té době první náměstek ministra zahraničí oznámil, že v roce 2021 plánuje IKEA zvýšit objem nákupů na 300 milionů eur.

Po začátku běloruské revoluce v srpnu 2020, švédská média upozornila na aktivity IKEA v této zemi. Na konci roku 2020 se stalo široce známé, že sedm procent ze dřeva, které IKEA používá k výrobě nábytku pochází z Běloruska. Tato skutečnost opět potvrzuje správnost slov Igora Oliněviče. Ve své knize popsal místo Běloruska v globálním výrobním řetězci následujícím způsobem: „Zpracováním surovin Bělorusko plní v ekonomice úlohu nejvíc ekologicky znečištěné země.“ V důsledku skandálu, Anna Sundström, generální tajemnice organizace pro lidská práva „Olof Pale International Center”, vyzvala k bojkotu výrobků IKEA. „Forest and Wood Workers’ Union“, která je součástí sociálně demokratické „Švédské odborové konfederace” také požadovala od IKEA, aby ukončila spolupráci s režimem Lukašenka. Takže nejen antiautoritářská levice, ale také různorodá část švédské společnosti, která sleduje situaci v Bělorusku, odsuzuje jednání IKEA v této zemi. My, anarchisté věříme, že nás tito lidé pochopí, podpoří nás a stanou se našimi soudruhy.

Zde nebudeme rozvádět další zločiny IKEA, jako je ničení přírody v různých částech světa a permanentní poškozování pracujících. Kdokoliv o tom může snadno najít informace. Samotná spolupráce IKEA s režimem Lukašenka je dost velký důvod k útoku.

Tak jako Igor Oliněvič, i mnoho dalších anarchistů poznamenalo, že lidé v Bělorusku by neměli spoléhat na západní politiky. Ti jim nepomohou. Pouze lidé v Bělorusku, během ozbrojeného povstání, mohou zničit diktaturu. Chamtivá povaha kapitalistů jako jsou majitelé IKEA, ukazuje, že je nutné bojovat nejen za politické osvobození, ale také za zničení ekonomického útlaku. Za absolutní individuální osvobození.

Obchod režimu Lukašenka s jeho komplici z jiných zemí je třeba blokovat radikální přímou akcí. Proto budeme i nadále útočit. Slova Igora Oliněviče nás inspirují: „Neexistuje žádná přímočará historická cesta, vše lze změnit!”

Akční skupina “Solidarita”

This entry was posted in General, Sabotáž and tagged , . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.