Rusko-Ukrajina: Stále více lidí nechce válku

4thAug. × ’22

Obyvatelé Ruska, Ukrajiny a Donbasu nehoří touhou bojovat za “své” buržoazní elity a kapitalistické oligarchy, kteří je řídí. V Rusku navzdory potlačení demonstrací a četným trestním rozsudkům protesty v různých formách pokračují. V Luhansku a Doněcku se ženy ptají vládců, proč a za co poslali jejich muže a děti na frontu; podniky, které zůstaly bez pracovníků, se zastavují. A na samotné Ukrajině se vyhýbání mobilizaci stalo tak rozšířeným a vytrvalým, že úřady provádějí razie u těch, kterým mají být doručeny povolávací rozkazy. Proti těm, kdo se vyhýbají odvodům, byly zahájeny trestní řízení.

UKRAJINA

Podle Ukrajinského pacifistického hnutí již v květnu 2022 bylo obviněno více než 2 500 osob, z toho 851 z dezerce, 711 z opuštění vojenské jednotky nebo místa působení, 397 z vyhýbání se odvodu, 256 z nelegální pomoci při překročení hranic, 56 z vyhýbání se odvodu fyzickým poškozením, 55 z vyhýbání se vojenské službě ze strany důstojníků a 9 z vyhýbání se registraci nebo výcviku. Kromě toho bylo od února do května zadrženo více než 3 300 mužů, kteří se snažili opustit zemi, aby se vyhnuli mobilizaci (https://de.connection-ev.org/article-3585; https://de.connection-ev.org/article-3594).

Podle německé sítě Connection, která poskytuje pomoc odpíračům vojenské služby a dezertérům ze všech zemí, byli v květnu a červnu na Ukrajině odsouzeni nejméně dva odpírači vojenské služby z přesvědčení k dlouhodobým trestům odnětí svobody s podmíněným odkladem. Tato skutečnost vyšla najevo díky zveřejnění rozsudků ve státním rejstříku soudních rozsudků na Ukrajině. Oba na vojenském komisariátu otevřeně prohlásili, že odmítají vojenskou službu. Jeden z nich byl odsouzen ke třem letům odnětí svobody s odkladem na jeden rok, druhý ke čtyřem letům s odkladem na tři roky. Vzhledem k tomu, že oba mohou být znovu povoláni, budou čelit skutečnému výkonu již uložených trestů a nových trestů.

Rudi Friedrich z této sítě důrazně odsoudil pronásledování odpíračů vojenské služby z důvodu svědomí na Ukrajině, a to i v případech, kdy by se na ně mělo vztahovat omezené právo odmítnout vojenskou službu. Požadoval, aby ukrajinská vláda zaručila dodržování vlastních zákonů. “Výhrada svědomí je lidské právo a měla by platit i v době války,” řekl německý pacifista (https://de.connection-ev.org/article-3594).

Mezitím nucené doručování předvolání k soudu nabývá charakteru hromadné razie. Hlášení přicházejí z různých měst a vesnic na východě, jihu a západě Ukrajiny.

Podle nezávislé charkovské webové stránky “assembly” se v tomto městě obsílky nejčastěji rozdávají na stejných místech. Nucené předvolání provádějí vojenští policisté, ozbrojení vojáci, bojovníci “teritoriální obrany” a policisté – v autech a v hlídkách.

Podle očitého svědka se ti, kdo v Oděse u vchodu do Klasu rozdávali předvolání, velmi hlasitě rozhořčovali, že nemohou nikoho chytit. Soudě podle ohlasů uživatelů na kanálu Telegramu vyvolávají tyto akce rostoucí rozhořčení veřejnosti.

Náborový lov probíhá na benzinových pumpách, v garážových družstvech, na ulicích a křižovatkách, v obchodech, na místech, kde se rozdává humanitární pomoc… Někteří lidé se snaží nepřijmout výzvu například tím, že sedí v autě a neotevírají okna. Někteří se snaží bránit. V reakci na to byly ženám povolaných mužů lámány ruce a bylo jim vyhrožováno (https://assembly.org.ua/kak-vruchayut-povestki-na-uliczah-kharkova-i-chto-ob-etom-govoryat-yuristy/).

Další účastník kanálu se podělil o osobní zkušenost: “Dnes jsem šel do Central Marketu. Vystoupil jsem z vozu a uviděl, že po obou stranách stojí “pošťáci” s policisty. Vyjdu na stranu obchodu a ti démoni mě zpomalí. Okamžitě jim říkám: služby soukromé firmy zvané “státní policie” momentálně nepotřebuji! Řekl jsem “zeleným” (tj. vojákům): Nepotřebuji vaše letáky. Řekl jsem policistovi: Mohu vám ukázat dokumenty, pokud je potřebujete, ale pokud předáte mé údaje třetím osobám, těmto “zeleným”, budete trestně odpovědný. Byli naštvaní a řekli: “Jděte dál!” (https://t.me/kharkovgde/1088)

Charkovský právník Andrij Sitnikov řekl:

Znám spoustu různých případů (ne z internetu), kde lidi odváděli hned při kontrole z aut. Vím, jak přišli do podniků a hned odváděli ty, kteří nestačili utéct. Vím, kde o velikonocích přišli na hřbitov a rozdávali tam předvolání. Vím, jak rozdávali v obchodech, chodili po domech – to je jisté. Když je odváděli z aut nebo továren, nikdo nehleděl na to, jestli sloužili nebo ne, odváděli všechny. Samozřejmě, že v 99 % případů byla diagnóza na lékařské komisi “zdravý”. Jednou jsme dokonce volali na Bezpečnostní službu Ukrajiny, abychom je informovali, že odvedli člověka, který nesloužil v armádě a odvedli ho bez předvolání, ale řekli nám, že teď nemají čas se tím zabývat. Nyní však nejde o zákonnost, ale o princip výběru v obcích. Mluvil jsem s vojenskými komisaři v některých okresech regionu a ti mi vysvětlili, že existuje plán poslat tam 200 mužů týdně. Mají úkol poslat je tam a nechat rozhodnout, jestli je potřebují, nebo ne. Na vesnicích lidé v branném věku téměř nechodí do práce a obecně raději neopouštějí své domovy. Ale když jsem byl v těchto vesnicích, viděl jsem, že branci v povolávacím věku jezdí v pěkných zahraničních autech a ničeho se nebojí. Mluvil jsem s obyčejnými lidmi a všechno mi bylo jasné. Vysvětlili mi, že se jedná o děti zemědělců, obchodníků a místních úředníků. To znamená, že za ně bylo zaplaceno aby se jich povolání nedotýkaly. Je zjevné, že kasta nedotknutelných nikam nezmizela.” (https://assembly.org.ua/kak-vruchayut-povestki-na-uliczah-kharkova-i-chto-ob-etom-govoryat-yuristy/)

V Oděse se prý přímo na pláži rozdávaly předvolání rekreantům (mimochodem, úřady zakázaly koupání v moři). Na videu zveřejněném na místním kanálu Telegram je vidět, jak muž na pláži skáče do moře, aby unikl vojenskému náborovému úřadu! (https://t.me/xydessa/21611)

V Záporoží byli mladí muži vyvedeni z veřejné dopravy, byly jim zkontrolovány doklady a proti potvrzení jim bylo předáno předvolání. V jiných případech se lidem podařilo vymluvit se a nebyli stíháni.

V Černivské oblasti armáda vypustila na řeku drony, sledovala davy lidí a pak se tam vydala s předvoláními. V kanále Telegramu byla rozeslána varování, aby se lidé měli na pozoru a nenechali se chytit.

V Zakarpatské oblasti policisté a vojáci při pokusu o doručení předvolání napadli lidi, kteří se shromáždili na mýtině u vodopádu. Mnozí museli utéct nazí! (https://t.me/stranaua/51118)

Video zveřejněné na telegramovém kanálu “Politika země” ukazuje, jak ženy v Zakarpatské oblasti nedovolují vojákům vstoupit do jejich vesnice, aby předali povolávací rozkazy mužům (https://t.me/stranaua/50963).

RUSKO

Podle internetových stránek ОВД-Инфо (které ruské úřady loni prohlásily za “zahraničního agenta” a soud v Moskvě je v červenci zakázal), bylo do 23. června 2022 zadrženo nejméně 1309 účastníků protiválečných protestů. Zadržení byla zaznamenána na 207 místech po celé zemi. Celkem bylo zahájeno 183 trestních řízení. Kromě toho bylo zahájeno 2 457 případů podle článku “diskreditace” armády a 1 781 osob bylo postaveno před správní odpovědnost. Průměrná výše pokuty činila 35562 rublů (https://data.ovdinfo.org/svodka-antivoennyh-sobytiy-iyun-2022).

Poslední zajímavou epizodou byl rozsudek, který 8. července 2022 vynesl moskevský soud nad městským poslancem Alexejem Gorinovem. Byl odsouzen k sedmi letům vězení za šíření “nepravdivých informací o použití ozbrojených sil” (https://www.kommersant.ru/doc/5457028). Při čtení rozsudku ho soud obvinil z toho, že dění označil za “válku” a zmínil, že při ní byly zabíjeny děti, což se prý “neobjevilo” v oficiálních zprávách vojenského vedení.

Mezitím se na zdech domů a budov v ruských městech nadále objevují protiválečné nápisy a kresby. Objevují se zprávy o nových žhářských útocích na vojenská náborová střediska. Podle místních zpravodajských webů byly od 13. května zaznamenány případy žhářství nebo pokusů o žhářství na vojenských registračních a odvodních úřadech v Omsku, Gukově (Rostovská oblast), Volgogradu, Ščelkově, Železnogorsku-Ilimsku, Igře (Udmurtsko), Simferopolu, Jasnogorsku, Vladivostoku, Belgorodu, Permu… Předpokládá se, že jde o dílo osob, které se snaží vyhnout odvodu do armády (https://news1-ru.turbopages.org/news1.ru/s/archives/82015). Napadeny byly i další správní a represivní orgány.

Ukrajinské zdroje uvádějí kusé informace o případech hromadných dezercí z ruských jednotek na Ukrajině – u Izjumu, u Melitopolu a u Chersonu (https://libcom.org/article/direct-action-stops-invasion-russian-advancement-comes-stand-part-10). Ruská strana se k tomu nevyjádřila ani to nepopřela.

Začátkem června se odehrála zajímavá epizoda, kdy vesničan – Ukrajinec v Šestakovu v Charkovské oblasti ukryl ve svém domě devatenáctiletého ruského vojáka-dezertéra, který se pak vydával za jeho syna. Skrýval ho před ruskými i ukrajinskými silami, ale nakonec byli oba dopadeni a jsou vyšetřováni Ukrajinskými úřady (https://opentv.media/na-dnepropetrovshhine-v-pole-nashli-fragment-rossijskoj-rakety).

Jak je vidět, prosté a přirozené lidské city jsou nepřátelské vůči všem válečným stavům!

Opět se objevují zprávy o protestech žen, jejichž mužští příbuzní byli vysláni do bojů. Například manželky vojáků z Burjatska požadují, aby jejich muž byli přivezeni z fronty domů. (https://t.me/bnkbel/89585)..

  • Zpracováno podle článku Россия – Украина: Все больше людей не хотят воевать (redakčně kráceno)
    https://www.aitrus.info/node/5987
This entry was posted in General and tagged , . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.