Ruští anarchisté sabotují železnice, aby zastavili Putinovu válku na Ukrajině

1stSep. × ’22

Skupina s názvem BOAK se přihlásila k ničení komunikačních věží a zpožďování vlaků, které slouží k dodávkám zbraní armádě.

Koncem června si skupina anarchistů oblékla maskáče, zakryla si obličeje a vplížila se do lesa asi 60 kilometrů severovýchodně od Moskvy se vznešeným cílem: sabotovat Putinovu invazi na Ukrajinu fyzickým vyřazením železnic, které slouží k dodávkám zbraní ruské armádě.

Skupina si svůj cíl vybrala pomocí Wikimapie, “geografické online encyklopedie”, která označuje geografické prvky pozorované na fotografiích z Google Maps. Jakmile skupina dorazila na místo, pustila se do práce. Během krátké doby vyšroubovala desítky matic z kolejnic a čtyři z kolejnicového spoje, přičemž elektrický signál zůstal z velké části neporušený pomocí drátu, aby se vyhnuli detekci. Nakonec na koleje bílou fixou načmárali “BO(A)K” a pak se rozplynuli zpět v krajině.

“Současný konflikt ve východní Evropě vnímáme jako regionální etapu globálního boje,” řekl Motherboardu v písemném rozhovoru anonymní mluvčí BOAK, Anarchokomunistické bojové organizace, která se k sabotáži přihlásila. “Porážka a zhroucení Putinova režimu dá přinejmenším obyvatelstvu Ukrajiny, Běloruska a Ruska šanci učinit důležité kroky k sociálnímu osvobození.”

Mluvčí BOAK a další osoby hovořily s Motherboardem pod podmínkou anonymity, aby byla zajištěna jejich bezpečnost před odvetnými opatřeními ruských úřadů.

BOAK se k odpovědnosti za akci na železnici přihlásil na svém kanálu na Telegramu a blogu. Sabotování kolejí, které zásobují ruskou armádu, je nenákladné, efektivní, pro laiky relativně snadné a neškodí civilistům, uvedla skupina pro France24.

Russian Anarchists Are Sabotaging Railways to Stop Putin’s War on Ukraine

Podle nezávislého média The Insider zaměřeného na Rusko byly ruské železnice během prvních tří měsíců Putinovy invaze údajně sabotovány různými disidenty až třiašedesátkrát, ačkoli publikace poznamenala, že některé případy poruch lze přičíst běžným mechanickým závadám. Některé z útoků byly provedeny ve spolupráci s tajnou sítí železničářů, hackerů a dalších disidentů, kteří se nacházeli v Bělorusku, Rusku i jinde v regionu. Skupiny na ochranu lidských práv informovaly, že v prvních měsících invaze bylo v Bělorusku zatčeno nejméně 11 disidentů, které úřady spojovaly se sabotážemi.

Červnová akce nebyla prvním případem, kdy se BOAK přihlásil k odpovědnosti za sabotážní čin. V dubnu skupina omotala elektrické kabely mobilní telefonní věže hadry, polila je hořlavou kapalinou a zapálila, aby podle skupiny ztížila komunikaci mezi policejními a vojenskými silami. Před Putinovým útokem na Ukrajinu se BOAK přihlásila k odpovědnosti za zapálení telekomunikační věže patřící turecké společnosti nedaleko Kyjeva v rámci solidarity s revolučními silami Rojavě v severní a východní Sýrii.

Další si za své cíle vybírají vojenská náborová a odvodní střediska v Rusku. Podle zpráv místních médií a kanálů Telegram bylo od února do července 2022 napadeno nejméně 23 kanceláří, z toho 20 útoků bylo žhářských. V některých případech partyzáni sami zveřejnili videa z těchto činů; BOAK řekl anarchistickému rozhlasovému pořadu The Final Straw, že tyto akty odporu jsou spontánním a decentralizovaným jevem.

Pro BOAK je přímá akce důležitá pro sabotáž Putina a jeho válečné mašinérie, ale také pomáhá disidentům získat sílu, dovednosti a moc potřebné k dosažení jejich dlouhodobých revolučních politických cílů.

“Obhajujeme sociální revoluci jako nahrazení etatistického a kapitalistického světového řádu,” píše BOAK, “lidovou samosprávou a kolektivní kontrolou nad [ekonomikou] založenou na svobodě, rovnosti a solidaritě.”

Americké publikum si může anarchistické komunisty v Rusku spojovat s leninskými nebo stalinskými politickými tradicemi, ale skupina jasně odlišovala své metody a ideje od marxisticko-leninských.

“Nepotřebujeme diktátory, prezidenty a parlamenty,” vysvětlili. “Jsme proti parlamentarismu i v ‘demokratických’ státech.”

Marxisté-leninisté prosazují uchopení státní moci s cílem nastolit beztřídní společnost, zatímco anarchisté tvrdí, že tyto metody nakonec reprodukují hierarchické struktury, proti nimž se revolucionáři staví, když se straničtí funkcionáři nevyhnutelně stávají novou vládnoucí třídou.

Místo toho anarchističtí komunisté usilují o budování moci zdola prostřednictvím rozvoje decentralizovaných nehierarchických dobrovolných sítí. Skupiny nebo komunity v rámci sítě, někdy nazývané federace, mají každá svůj vlastní jedinečný soubor rozhodovacích struktur i ekonomických a sociálních uspořádání, přesto se vzájemně posilují všem prospěšným způsobem. Jednotky vyššího řádu v rámci federace mohou být vytvořeny za účelem správy a koordinace určitých úkolů, ale nevnucují příkazy nižším jednotkám, jako to dělá hierarchická vláda.

Skupina tvrdí, že tyto přímé akce odrážejí anarchistický étos, kdy lidé berou věci do vlastních rukou bez povolení autorit.

“Parlamentní boj v současném Rusku je nejen nemožný, ale odporuje anarchistickému principu přímého zapojení lidí do přeměny společnosti a učí lidi důvěřovat ‘profesionálním politickým expertům’,” napsal mluvčí BOAK. “Přímá akce je naopak nástrojem k překonání odcizení, učí lidi podílet se na rozhodování, spoléhat se na vlastní síly a nečekat jen na příkazy privilegované menšiny.”

Samozřejmě, že podnikat přímé akce proti silně vyzbrojenému státu je nesmírně nebezpečné. Ruské úřady často mučí disidenty a odsuzují protiválečné aktivisty k dlouhým trestům vězení. Například Vladimiru Sergejevovi a Antonu Žuchovovi hrozí až deset let vězení za to, že na protiválečnou demonstraci přinesli molotovovy koktejly. Během zadržení se oba pokusili o sebevraždu, ale po hospitalizaci přežili a byli znovu zatčeni.

Akce skupin, jako je BOAK, jsou paralelní s militantními akcemi politických disidentů po celém světě. Ve Spojených státech si anarchistický politický vězeň Eric King odpykává desetiletý trest za to, že v roce 2014 hodil molotovův koktejl na prázdnou kancelář jednoho z politiků v rámci solidarity s černošskými osvobozeneckými povstáními ve Fergusonu ve státě Missouri. Josh Williams byl odsouzen na osm let za zapálení odpadkového koše během povstání ve Fergusonu. A nespočetné množství protestujících zatčených během povstání George Floyda bylo odsouzeno k mnoha letům za mřížemi. V květnu 2022 byla Brittany Martin odsouzena ke čtyřem letům vězení za údajné křičení na policistu během malé demonstrace v Jižní Karolíně.

BOAK vyzývá lidi po celém světě, aby projevili solidaritu s válečnými zajatci v Rusku a nadále věnovali pozornost zvěrstvům páchaným ve východní Evropě, i když válka již není v popředí zpravodajského cyklu.

“Chtěli bychom jen požádat vaše čtenáře, aby nezavírali oči před událostmi ve východní Evropě,” napsali. “Dopad této bitvy určitě dosáhne daleko za hranice svého regionu. Síly, které zde bojují proti totalitním režimům, potřebují vaši podporu a účast.”

This entry was posted in General, Sabotáž and tagged . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.