Padlo obvinění z útoků na kontejnerové policejní stanice

21stSep. × ’22

V březnu 2022 vtrhla do pražského squatu Bublina policie, která zde provedla domovní prohlídku. Zdůvodnila to tehdy podezřením, že se jedna přítomná osoba dopustila násilí proti orgánu veřejné moci (§ 323) a poškozování cizí věci (§ 228). Po několika měsíčním vyšetřování z těchto trestných činů byl obviněn člověk, který si však nepřeje být jmenován.

Obvinění se týkají několika událostí souvisejících s protesty proti brutálnímu policejnímu zákroku, při kterém v Teplicích zemřel Stanislav Tomáš. První událostí bylo zahoření barikády v blízkosti veřejného shromáždění dne 26. 6. 2021. Druhou událostí byla exploze a požár na okraji Teplic dne 12. 7. 2021. Již v minulosti česká policie projevila svou vášeň obviňovat lidi na základě velice spekulativních závěrů. Dobrým příkladem je kauzu Fénix I. a Fénix II. Nové obvinění je zjevně
pokračováním této tragikomické praxe. Tentokrát ale policie potvrdila nejen svou neschopnost vést kvalitní vyšetřovaní. Odhalila také, jak mizerné pracovní podmínky má pro svou práci.

V usnesení o zahájení trestního stíhání se uvádí, že improvizované barikády v Teplicích vznikly zapálením celkem pěti kontejnerů na silnici, a že tímto aktem měl obviněný člověk v úmyslu “násilím působit na výkon pravomoci policie České republiky, jakožto orgánu veřejné moci.” Dále usnesení zmiňuje, že u takového trestného činu nemusí jít o násilí vysloveně proti konkrétním lidem, kteří státní správu vykonávají, ale třeba i proti jimi užívanému majetku. Doslova se zde píše: “Násilím
spáchaný útok může spočívat v napadení objektu, v němž příslušný orgán sídlí, kdy se zpravidla bude jednat o věc, jíž příslušný orgán využívá.”

Shrňme si to. Nebyl napaden ani zraněn žádný policista, ale shořelo několik kontejnerů. Kontejnery jsou tedy asi oním objektem užívaným policií, který byl napaden a prostřednictvím toho bylo násilně působeno na výkon pravomoci policie.

Možná si policie vyslouží politování, že jejich pracovištěm jsou zrovna kontejnery. A třeba se i najde někdo, kdo udělá veřejnou finanční sbírku, aby si policie přilepšila. Kdo to bude, není jasné a není to ani předmětem vyšetřování. Jisté ale je, že anarchisté policii nepřispějí, protože jejich cílem je instituci policie zrušit.

  • Doručeno do redakčního e-mailu
This entry was posted in General, Represe and tagged . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.