Biotická Pekařská Brigáda zasáhla Tomia Okamuru do ksichtu

24thSep. × ’22

 

Tradiční pouť pořádaná politickou stranou SPD zastavovala v mnoha městech po celé České republice již od konce srpna. Zakončením pouti pak byla poslední zastávka v Parku Přátelství na pražském Proseku ve čtvrtek 22.9. Právě tam čekalo Tomia Okamuru nepříjemné překvapení.

Když po úvodním proslovu sestoupil z pódia do davu návštěvnictva, aby se a ním tradičně vyfotografoval a seznámil, přišla za ním jedna z našich soudružek se sladkým dárkem. Jen místo toho, aby si Tomio Okamura vychutnal tradiční český štrůdl hezky v klidu po rozhovorech s veřejností, skončil onen zákeřný moučník okamžitě v jeho tváři a po obličeji mu začala stékat veganská šlehačka s nápisem „S láskou” a jablečná naplň. Anarchistka, jež hodila předsedovi strany štrůdl do obličeje, byla okamžitě odvedena policií.

Anarchistka je součástí kolektivu Biotická Pekařská Brigáda, jež se doslovně inspiruje zahraničním kolektivem Biotic Baking Brigade, který fungoval v americe v 90. letech minulého století. Ten má na seznamu sestřelených koláčem třeba Billa Gatese, starosty San Francisca Willieho Browna a Gavina Newsoma, ekonoma Miltona Friedmana, bývalého ředitele společnosti Chevron Kena Derra a spoustu dalších.

Chceme tento kolektiv, či jeho formu akce, znovu obnovit. Znovu ztělesnit jeho myšlenky i praktiky politického a morálního vyjádření ve veřejném prostoru a oslovit jimi i ostatní – pobídnout je k podobné, či identické politické a aktivistické činnosti ve válce proti mocným a bezohledným. Třeba pomocí koláčů nebo štrůdlů; i když v jiné době, v jiné části světa a s jinými bytostmi.

Tomio Okamura, nebo spíše Tomio Okamrda, je pro nás fašistický zmrd a utlačitel. To, co říká, jsou toxické a nebezpečné výblitky toho nejnechutnějšího kalibru plné nenávisti vůči všem, kteří jsou jiní než on. Je to obchodník se strachem a populista, co řekne cokoliv jen aby si získal a manipuloval masy lidí, a aby pak mohl usednout na trůn a z něho vládnout tvrdou rukou.

A ještě teď před volbami jsme chtěla poukázat na to, co se doopravdy skrývá za jeho názory a tím štrůdlem v obličeji na něj v podstatě ukázat jako na konkrétní osobu – konkrétního hajzla, který ve společnosti šíří nenávist, politiku strachu a populistickou manipulaci. A která má rovněž velký potenciál dost zhoršit životy nás všech, jelikož SPD si získává stále více voličstva. I kdyby ale teď žádné volby nebyly, štrůdl by do obličeje dostal tak jako tak, jelikož Tomio Okamrda blije nonstop. Jen teď do toho hezky nahrávala jeho předvolební akce Tradiční pouť, kde jsme se spolu mohli velmi jednoduše seznámit. A takové zakončení jeho pouti s poslední zastávkou v Praze si tak zasloužilo něco speciálního.

Koláč jsme pekly z vyhozených potravit a z veganské šlehačky. Jako společnost totiž vyhazujeme obrovské množství chutných a čerstvých potravin každý den. Z toho, co naše společnost vyhodí by se mohli najíst všichni, kteří na světě hladoví. Jen pár základních faktů: 1/3 vyprodukovaných potravin na světě se vyhodí. 70 % vody se používá v zemědělství, více než 1/3 zemské pevniny se využívá k zemědělství a 8% emisí skleníkových plynů je z jídla, které se nesní {1}. To je skoro desetina těch emisí, které způsobují a stále urychlují klimatickou krizi.

Plýtvání jídlem je problém ekonomický, sociální, ekologický. Je to problém nás všech. V Česku na toto poukazuje například celosvětová organizace Food not Bombs (Jídlo místo zbraní), která z vyhozeného jídla vaří a jídlo rozdává na ulici všem lidem, kteří mají hlad – všem bez rozdílu.

Okamurova pohrdavá a vinu svalují rétorika na ty, kteří se ocitli v těžké životní situaci, z které si nemohou sami pomoci, se nám hnusí, vyvolává v nás hněv a nutí nás péci štrůdly. Podle něho takzvaní nepřizpůsobiví jsou pro něj ti, kteří čerpají peníze takzvaným slušným občanům a jsou strůjci jejich problémů. Přitom je to v podstatě naopak. To, co způsobuje problémy nám všem je stát a neoliberální kapitalismus, který se pod rouškou individuální svobody živí jen utrpením ostatních a jeho podstata je jen ve vlastnictví kapitálu a moci nad druhými – nad svými „občany”.

Tyranští politici, které stát produkuje, jsou rovněž strůjci problémů těch, kteří podle zákonů ilegálně prchají do jiných míst naší planety. Nejsou naši nepřátelé, nýbrž spojenci. Ti opravdoví nepřátelé jsou ti, co si hřejí půlky v křeslech státních institucí a korporátních firem. Ti, kteří mají dohled, kontrolu nad námi všemi; ti, co nás stále fízlují, zda jsme poslušní a produktivní.

Okamrda je tu nepřítel a jídlo je naše zbraň. Vařme ho pro sebe i ostatní, a těm bohatým a mocným jím zašpiňme jejich ksichty a saka.

Nebuď poslušný, buď nepřizpůsobivý!

Proti všem státům světa,
proti antropocentrickému kapitalismu,
proti politikům a proti fašistům!

Pro svobodu a osvobození nás všech! Nikdo není ilegální!

🥧 ŠTRŮDLEM PROTI ÚTLAKU 🥧
konec hlášení
prosíme o sdílení
díky a
🥐 !dobrouchuť! 🥕
—————————————————————————
{1} Zachraň jídlo v kuchyni (2019), str. 12-15

převzato z FB Biotická Pekařská Brigáda

This entry was posted in General. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.