Demonstrace proti mobilizaci – skvělé! Zbavit se kapitalismu, který si žádá naši krev – ještě lepší!

13thOct. × ’22

Ve středu 21. září Vladimir Putin v projevu z Moskvy oznámil
částečnou mobilizaci 300 000 záložníků s cílem zahájit novou ofenzívu na Ukrajině, která začala již 24. února. To znamená, že válka právě dosáhla nové, vyšší úrovně. Mobilizace obyvatelstva je skutečně velmi vážnou záležitostí. Znamená situaci, jaká v Evropě dlouho nebyla, válku mezi dvěma evropskými zeměmi. A nyní bude probíhat snaha přimět obyvatelstvo, aby tento dekret přijalo.

Od invaze na Ukrajinu 24. února již zemi opustilo půl milionu Rusů(1). Nyní tento jev zaznamenal po středečním oznámení nárůst. Fronty se přes noc tvořily také na hraničních přechodech s Gruzií a Finskem. Tento exodus se samozřejmě skládá pouze z Rusů, kteří mají dostatek peněz, aby vůbec utekli.

Branná povinnost je na denním pořádku i na Ukrajině. Jak řekl jeden novinář, “někteří lidé říkají, že vláda použije tuto aplikaci [Diia, vládní aplikace, která digitálně centralizuje osobní administrativní dokumenty] k masivní mobilizaci, a pak přesně a okamžitě lokalizuje brance… takže pak není šance uniknout odvodu.”(2) Od 24. února bylo zavedeno první a nejtvrdší z těchto omezení: od té doby ukrajinští muži ve věku od 18 do 60 let nesměli opustit zemi(3). Podle represivního plánu se odvody staly novou formou trestu: ti, kteří nerespektovali zákon, místo pokuty nebo trestu odnětí svobody museli jít do odvodního střediska. Také v Rusku nyní vláda nabízí vězňům po válce svobodu, pokud souhlasí s přihlášením do praporů.

V Rusku jsou pouliční demonstrace novou součástí života

V celém Rusku se po vyhlášení mobilizace po celý den spontánně demonstrovalo ve 39 městech, zejména v Moskvě, Petrohradě a Jekatěrinburgu(4), a ve středu bylo zatčeno nejméně 1 332 lidí(5). Šlo o jeden z nejvýznamnějších protestů v zemi od těch, které následovaly po vyhlášení ofenzívy na Ukrajině.

Protestující skandovali “Žádnou válku!” a “Žádnou mobilizaci!”. V některých policejních útvarech byl uveden v činnost “plán pevnosti” na ochranu policejních budov. Demonstrace však neustaly a od 24. února do 21. září bylo zatčeno celkem 16 500 osob.

Rusům zatčeným během demonstrací proti částečné mobilizaci byly podle skupiny na ochranu lidských práv OVD-Info během zadržení uloženy povolávací rozkazy. V Moskvě bylo jednomu z protestujících oznámeno, že mu v případě odmítnutí hrozí deset let vězení. Podle OVD-Info bylo včera (21. září) jen v Moskvě zadrženo nejméně 1 310 protestujících. Navzdory tomu, že protestovat v tomto režimu teroru je nesmírně obtížné, demonstrace se konaly po celé zemi. “Všichni mají strach. Já jsem pro mír a nechci, aby se muselo střílet. Ale v tuto chvíli je velmi nebezpečné vycházet ven, jinak by tam bylo mnohem více lidí,” vysvětlil jeden z protestujících v Petrohradě.

A dočkáme se nyní reakce pracujících i obyvatelstva jako celku?

Vládnoucí třída nepěstuje žádné iluze. Ruské dezertéry některé země odmítly. Jan Lipavský, český ministr zahraničí, prohlásil v kominukaci, kterou získala agentura AFP: “Chápu, že Rusové utíkají před stále zoufalejšími rozhodnutími Putina. Ale ti, kteří utíkají proto, že nechtějí splnit povinnost uloženou vlastní vládou, nesplňují kritéria pro udělení humanitárního víza.”(6) Finsko(7) je v současné době jediným členským státem EU sousedícím s Ruskem, který umožňuje průjezd ruským občanům, když mají schengenská víza. Imperialistické vládnoucí třídy se mohou střetnout ve válce, ale pokud jde o reakce proti válce a odmítnutí stát se jejich potravou pro děla, jsou jednotné v odmítání přijmout ty, kteří “nechtějí splnit svou [vlasteneckou] povinnost uloženou vlastní vládou”.

Je zřejmé, že válka je pro vládnoucí třídu v krizi způsobem života. Pokud už obyvatelstvo nepochoduje, aby obětovalo svou krev, imperialismus zkrachuje. Dnes stejně jako včera jsou oběti obyvatelstva nevyhnutelným důsledkem tohoto barbarského způsobu života. Jedinou silou schopnou postavit se vládnoucí třídě je dělnická třída, vyzbrojena masovou stávkou. Jedině jejím bojem lze ochromit vražedné paže soupeřících imperialismů.

Proto se musíme utrhnout ze řetězu, abychom se dostali do lepšího světa, jít proti potápějícímu se kapitalismu, který nabírá vodu ze všech stran: hospodářská krize, krize zdravotnictví, krize životního prostředí, hladomor, prudce rostoucí inflace, která ničí naše mzdy. Musíme rozhodně podpořit proletáře na obou stranách současného konfliktu, kteří odmítají sloužit jako potrava pro děla. Jediná bitva, která stojí za to, je antikapitalistický třídní boj proti upadání společnosti do barbarství.

M.O.
Bilan et Perspectives
22. září 2022

—-

Poznámky:

(1) Le Monde, 22. září 2022

(2) slate..fr

(3) Země EU sousedící s Ukrajinou od té doby rozhodnutí Ukrajiny respektují.

(4) ovd-news.translate.goog

(5) 479 zadržených v Petrohradě, 49 v Jekatěrinburgu, 30 v Permu,26 v Čeljabinsku, 23 v Ufě, 18 v Krasnojarsku, 17 ve Voroněži, 14 v Krasnodaru, 13 à Tveru, 12 v Saratově, 11 v Kaliningradu, 9 v Irkutsku, 8 v Archangelsku, 6 v Novosibirsku, 4 v Ulan-Ude, atd…..

(6) https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/eu-se-rozchazi-v-nazoru-na-udeleni-azylu-rusum-prchajicim-pred-mobilizaci/

(7) Dnes ráno jsme se dozvěděli, že Finsko rovněž uzavřelo své hranice pro ruské brance. Středa 28. září 2022

This entry was posted in General and tagged , , . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.