Kronika protiválečných akcí v Rusku (září a říjen 2022)

29thOct. × ’22

https://sansnom.noblogs.org/files/2022/10/665.jpgOd začátku invaze na Ukrajinu bylo v Rusku zaznamenáno 67 protiválečných žhářských útoků nebo pokusů o ně (34 před začátkem mobilizace a 33 od 21. září 2022). Většina byla provedena proti vojenským registračním a odvodním úřadům, náborovým kancelářím, obecním úřadům, úřadům Jednotného Ruska a Komunistické strany. Následují informace o některých přímých akcích ke kterým došlo během září a října 2022. Tento přehled je neúplný: neobsahuje mnoho útoků molotovy, které nezpůsobili požár nebo minuli svůj cíl, ani ty, kde se vyskytují velké pochybnosti.

Ščjolkovo (Moskevská oblast)

V noci na 16. října kolem 1:30 hod. neznámá osoba prohodila molotov oknem vojenského registračního a způsobila tím uvnitř požár. K útoku na úřad tímto způsobem došlo již podruhé. První útok byl 18. května, kdy byl zničen nábytek a osobní spisy branců.

Votkinsk (Volha)

V noci na 14. října vnikla neznámá osoba ze sousední budovy do kanceláře vojenské evidence a odvodů (před níž stáli dva policisté), rozbila boční okno jedné z kanceláří v prvním patře a vhodila dovnitř molotovy. Hlídač vojenského úřadu sice po zaslechnutí zvuku tříštícího se skla začal hasit, ale při hašení požáru došlo k zaplavení mnoha dokumentů.

https://sansnom.noblogs.org/files/2022/10/899.jpg

Archangel (Baškirsko)

V noci z 8. na 9. října neznámá osoba prohodila oknem vojenské registrační a odvodní kanceláře molotov. Uvnitř došlo k velkým škodám.

https://sansnom.noblogs.org/files/2022/10/235.jpg

Gorjačij Ključ (Krasnodar)

V noci na 6. října kolem 1:00 hod. neznámá osoba hodila dva molotovy na kancelář vojenské registrace a odvodu. Ve vchodu do budovy brzy vypukl požár, ale strážní uslyšeli zvuk tříštícího se skla a požár uhasili dříve, než se rozšířil.

Zjuzino (Moskevská oblast)

V noci 5. října v obci Zjuzino neznámá osoba vnikla na území vojenského útvaru a přes plot kasáren hodila čtyři molotovy. Dvě z lahví se rozbily a vznítily, čímž poškodily bočnici budovy.

Salavat (Baškirsko)

V noci na 3. října hodili neznámí lidé molotov do kanceláře místní pobočky Komunistické strany, která aktivně podporuje režim ve válce na Ukrajině. Oheň byl nakonec udušen, ale podařilo se mu zakouřit celou místnost a pokrýt ji sazemi. Připomeňme, že 24. září byl v Salavatu pomocí hořících pneumatik zapálen vchod do areálu (vládnoucí) strany Jednotné Rusko.

Tuva (Sibiř)

Dne 1. října kolem druhé hodiny ranní byl zapálen úřad vojenské registrace a odvodu v Kyzylském okrese na ulici Šachterskaja 28. Rozsah škod není znám.

https://sansnom.noblogs.org/files/2022/10/564.jpg

Novosibirsk (Sibiř)

Brzy ráno 29. září někdo hodil molotovy na dvě okna vojenského registračního a odvodního úřadu v Kirovově. V jedné z místností vypukl požár, který se ale podařilo uhasit.

Zimovniki (Rostov)

V noci na 28. září neznámá osoba rozbila okno administrativní budovy Zimovnikovského obvodu. Pomocí hořícího kanystru s benzinem pak zapálila kancelář vedoucího stavebního odboru. Požár byl uhašen až o hodinu později, poté co kancelář zcela shořela.

Vladivostok (Dálný východ)

Dva dny po sobě byl napaden úřad pro vojenskou registraci a odvody na ulici Čerjomuchovaja. V noci na 27. září se neznámá osoba přiblížila k oknu kanceláře a zapálila interiér. Strážníkům, kteří dorazili na místo, se podařilo požár uhasit. Následující den, 28. září, kolem jedné hodiny ranní způsobil molotov požár v sousední budově, která rovněž patří vojenskému registračnímu úřadu. Nejprve však bylo kladivem rozbyto okno.

Ust-Ilimsk (Sibiř)

26. září v Irkutské oblasti  Ruslan Zinin přišel do vojenského registračního úřadu a střelil velitele střediska do hlavy poté, co prohlásil: “Nikdo nebude válčit” a “Teď půjdeme všichni domů!”.

Ruzajevka (Mordovie)

Dne 25. září v Ruzajevsku kolem čtvrté hodiny ranní byly do okna vojenského registračního a odvodního úřadu vhozeny dva molotovy. Požár zachvátil jednu z kanceláří.

https://sansnom.noblogs.org/files/2022/10/333.jpg

Kirovsk (Leningradská oblast)

V noci na 25. září někdo vyvrtal do rámu dvojitého okna vojenské registrace otvor, kterým pak prošla trubka připevněná k převrácenému kanystru s benzínem, zavěšená na okenní mříži. K požáru došlo kolem půl šesté ráno a oheň zachvátil část kanceláře.

Čerňachovsk (Kaliningradská oblast)

V noci na 25. září byl ve městě Čerňachovsk hozen molotov na budovu vojenského registračního a odvodního úřadu. Podle policie byla zapálena “informační tabule umístěná u dveří úřadu” a žhářům se podařilo uprchnout.

Kansk (Krasnojarský kraj)

V noci na 24. září vypukl kolem jedné hodiny ráno požár v budově vojenského registračního a náborového úřadu na ulici Korosteleva. Hasičům po jejich příjezdu trvalo více než 20 minut, než požár uhasili, aniž by se jim podařilo zachránit vybavení kanceláře.

https://sansnom.noblogs.org/files/2022/10/555.jpg

Salavat (Baškirsko)

V noci na 24. září byl vchod a chodba sídlo strany Jednotné Rusko (Putinova strana, u moci) zapálena hořícími pneumatikami.

https://sansnom.noblogs.org/files/2022/10/689.jpg

Chabarovsk (Dálný východ)

V noci 23. září kolem šesté hodiny ranní zaútočili dva lidé na vojenskou registrační a evidenční kancelář v industriálním okrese. Po rozbití okna do ní vhodili molotov. Požár se rozšířil na dvě kanceláře, na sídlo mobilizačního oddělení a na sklad dokumentů, z nichž mnohé shořely.

https://sansnom.noblogs.org/files/2022/10/554.jpg

Volgograd (Volha)

V noci na 23. září se neznámé osoby pokusily zapálit budovu Komunistické strany (aktivního stoupence války proti Ukrajině) v Kirovském okrese: pod dřevěné dveře podstrčily svazky papíru namočené v metylalkoholu a poté je zapálily, zatímco na dveřích u vchodu do budovy nechaly nápis “Ne válce!”. Ačkoli byl požár příznivci strany rychle uhašen, strana ve svém tiskovém prohlášení uvádí, že “tento čin se bohužel neobešel bez škod, neboť dveře bude třeba opravit”.

https://sansnom.noblogs.org/files/2022/10/147-768x566.jpg

Toljatti (Samara)

V noci na 22. září, den po Putinem vyhlášeném dekretu o částečné mobilizaci, byly kolem 3:45 ráno zapáleny dveře a veranda budovy městské správy v Toljatti, která se nachází na Běloruské ulici.

https://sansnom.noblogs.org/files/2022/10/556.jpg

Lomonosov (Leningradská oblast)

V noci 22. září, den po vydání Putinova dekretu o částečné mobilizaci, byla zapálena vojenská registrační a evidenční kancelář. Okno bylo předtím rozbito kladivem. Dvacetiletý student chemie Viktor Melnikov byl zatčen. Při výslechu uvedl, že jeho čin byl zaměřen proti mobilizaci.

Gaj (Orenburg, Volha)

V noci 22. září, den poté, co Putin vyhlásil dekret o částečné mobilizaci, byl vchod do budovy vojenského registračního a náborového úřadu postříkán hořlavou kapalinou a zapálen. Oheň byl rychle uhašen. Poškodil jednu ze stěn.

https://sansnom.noblogs.org/files/2022/10/147.jpeg

Nižnij Novgorod (Volha)

V noci 21. září kolem 21. hodiny, v den Putinem vyhlášené vyhlášky o částečné mobilizaci, přistoupila neznámá osoba k vojenskému registračnímu a odvodnímu úřadu Kanavinského okresu, rozbila okno a hodila na něj molotov. Došlo k poškození dveří a části náborového střediska.

Brjanská oblast

Dne 24. října došlo k výbuchu na jedné z tratí v Brjanské oblasti na trase Novozybkov-Zlynka. Neznámí železniční partyzáni odpálili improvizované výbušné zařízení, čímž zničili část železniční trati. Po této trati předtím docházelo k dopravě vojenských nákladů.

Baškirsko

Zde železniční partyzáni vypálili skříň podél železnice. Tyto kovové (někdy i dřevěné) skříně podél železnice ukrývají důležité automaty a další zařízení ovládající světelnou signalizaci a výhybky. Pokud dojde k selhání reléového boxu, může být provoz blokován po dlouhou dobu.

Lov na vozy Z

V Omsku od září 2022 shořelo již 7 Z-aut. Masmédia zmiňují dvě zapálená auta na parkovišti u několikapatrové budovy na Syzdovské ulici a mercedes zapálený nedaleko Blinovské sportovní konference. Další Zetka byla před několika dny zapálena v Malinovského ulici. Na levém břehu došlo také ke žhářským útokům proti autům. Na dostupných záběrech si novináři všímají, že partyzáni používají výbušné bomby hozené na kapotu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

This entry was posted in General, Sabotáž and tagged . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.