Solidarita s anarcho-partyzány

5thNov. × ’22

https://abc-belarus.org/files/2020/11/%D0%90%D0%BD%D0%B0%D1%80%D1%85%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%8B-%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D1%8E%D1%86%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D1%80%D1%8B-750x410.jpgDozvěděli jsme se, že anarcho-partyzán Igor Oliněvič byl přemístěn z cely, kde strávil tři týdny, a také, že ukončil hladovku. Zatím nejsou k dispozici žádné podrobnosti.

Přesně před dvěma lety, během běloruského povstání, podnikli čtyři anarcho-partyzáni odvážné žhářské útoky. Před zadržením se ozbrojené skupině “Černý prapor”, přezdívané anarcho-partyzáni, podařilo nelegálně překročit ukrajinsko-běloruskou hranici. Skupina pobývala několik týdnů v běloruských lesích a podnikala přímé akce proti represivním orgánům Běloruské republiky, mimo jiné v Soligorsku a Mozyru.

Svými akcemi sledovali anarchisté několik cílů. Především chtěli přispět k běloruské revoluci roku 2020. Připomeňme, že anarchisté se neomezovali jen na praxi. Igor Oliněvič stihl natočit s pomocí svých kamarádů tři videa o různých aspektech událostí v Bělorusku v roce 2020.

Druhým důvodem série útoků anarcho-partyzánů byla snaha pomstít se za brutální zacházení s protestujícími a zadrženými během potlačení protestů. Naši spolubojovníci také zdůraznili, že chtějí vyjádřit solidaritu s běloruskou populací, zejména s utlačovanými dělníky (horníky ze Soligorska). Kromě toho se anarchisté snažili postupně slábnoucí protesty trochu rozproudit a svým vlastním příkladem dát impuls k přímým akcím. Dalo by se říci, že soudruzi “testovali” lidi v Bělorusku na tento druh akce. Jak víme, běloruská společnost v testu neobstála. Samotní anarchisté byli zadrženi hloupou náhodou – na základě tipu od místních obyvatel…

Po zadržení byli anarchisté převezeni na pohraniční stanoviště vojenské jednotky, kde byli mučeni. Brzy byli všichni posláni do vyšetřovací vazby KGB v Minsku. Cestou do hlavního města byli znovu fyzicky týráni.

Tak začal příběh anarcho-partyzánů a skončilo běloruské povstání…..

Solidaritu s uvězněnými anarcho-partyzány projevují lidé v různých zemích. Díla Sergeje Romanova, talentovaného umělce, který maluje i ve vězení, jsou k vidění na výstavách v Berlíně a Rize. V Praze 21. října 2022 zanechali anarchisté na zdi běloruského velvyslanectví svůj vzkaz, aby vyjádřili solidaritu s hladovkou Igora Oliněviče. Černou barvou byl napsán nápis “FREEDOM FOR IHAR A.” Jak nám napsali pražští anarchisté, červená barva na zdi symbolizuje krev prolitou na demonstracích a v celách KGB. Běloruský režim je také blízkým partnerem Ruska a je zodpovědný za krev prolitou mimo Bělorusko během útočné války…

Špatnou zprávou je, že osoba zodpovědná akci, byla zadržena. Brzy došlo k odsouzení k třem měsícům vězení s podmíněným odkladem na 15 měsíců. Zatčený člověk prohlásil, že tím solidární kampaň neskončí, že akce budou pokračovat na jiných místech a jinými formami.

Důležitou součástí solidární kampaně jsou také dopisy. Matka Igora Oliněviče hovořila o tom, proč je důležité pokračovat v psaní dopisů politickým vězňům:

„Když jsem Igora poprvé navštívila, jednou z nejdůležitějších otázek bylo, zda existuje solidarita. Pak jsem řekla, že samozřejmě existuje. S jistotou mohu říci, že solidarita stále existuje, přestože je taková podpora pronásledována úřady.

Poslední dobou slýchám, že není třeba psát dopisy, že stejně nedojdou. V historii naší země se totiž nikdy nestalo, že by většina dopisů dorazila k adresátům. To ale ukazuje, že jsou silnou oporou lidí za mřížema, takže je musíte psát i tak.

Můj syn dokonce požádal lidi, kteří mu píší, aby si jeho dopisy uložili, aby si je mohl přečíst, až se dostane ven. Vašich dopisů si velmi váží. Energie vašich srdcí se přenáší tím či oním způsobem. Navíc solidarita, sebeorganizace, horizontální vztahy – to jsou vlastnosti, které nám umožňují nazývat se lidmi. Měli bychom udělat to, co nám říká naše srdce a duše, protože ve spárech jsou tisíce našich blízkých. Obklopte je láskou, péčí a soucitem. Zatím se nám to daří. Přestat s tím, znamená vzdát se.“

Aktuální adresy anarcho-partyzánů:

 • Dmitrij Dubovskij
  Дубовский Дмитрий Николаевич
  СИЗО № 1, ул. Володарскога, 2,
  г. Минск, 220030
 • Igor Vladimirovič Oliněvič
  Олиневич Игорь Владимирович
  Тюрьма № 8, 222163,
  г. Жодино, ул. Советская, 22А
 • Rezanovič Dmitrij Grigorjevič
  Резанович Дмитрий Григорьевич
  ИК № 22, 1 отряд
  Брестская область,
  г. Ивацевичи, 225295
  ст. Доманово, а/я 20
 • Romanov Sergej Alexandrovič
  Романов Сергей Александрович
  ИК № 11, ул. Рокоссовского, 118
  Волковысский р-н, Гродненская обл.
  г. Волковыск, 231900
This entry was posted in General, Hladovka, Represe. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.