Ukrajina: Protesty proti výpadkům elektřiny

24thNov. × ’22

https://www.aitrus.info/sites/default/files/%D0%91%D0%B5%D0%B7%20%D0%B8%D0%BC%D1%87%D1%87%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8.pngObyvatelé ukrajinských měst vycházejí do ulic, aby protestovali proti výpadkům elektřiny. Úřady a energetické společnosti se je snaží ospravedlnit odkazem na vojenskou situaci a ostřelování. Tyto argumenty však nepřesvědčují protestující, kteří nejsou ochotni “vydržet kvůli vítězství”, zejména na pozadí zjevné sociální nerovnosti.

17. listopadu 2022 ve večerních hodinách protestující v Kyjevské čtvrti zablokovali silnici poblíž nákupního centra. Byli rozhořčeni, že sedm domů je již třetí den bez proudu, ačkoli do okolí je elektřina dodávána. Shromáždění bylo rozpuštěno policií.

Ve stejný den se před budovou oblastní správy v Černihově konala další protestní akce kvůli odpojení elektřiny a vody.

Mezitím 19. listopadu ráno protestující zablokovali dopravu na křižovatce v kyjevském okrese. Důvod byl stejný – nedostatek světla.

Šéf oděské správy Marčenko v obavě z eskalace spontánních protestů slíbil, že již druhý den ráno budou připojeny domy, které jsou již delší dobu bez světla. Ukazuje se, že protesty se vyplácejí i ve válečných podmínkách.

Z “rozdmýchávání” protestů byli okamžitě obviněni “ruští boti”, kteří se snaží podkopat národní jednotu Ukrajinců. Je jasné, že propaganda protistrany se snaží využít nespokojenosti lidí. To však v žádném případě neznamená, že neexistují skutečné důvody k rozhořčení a protestům.

This entry was posted in Demonstrace, General. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.