Turečtí zedníci ve stávce

26thSep. × ’18

dělníci

Při výstavbě největšího letiště světa zemřelo už 400 dělníků. Neliberální kapitalismus bolí víc než liberální. Na pracující brát ohled nikdy nebude.

Na výstavbě dalšího letiště v Istanbulu pracuje třicet pět tisíc dělníků. Stavba má být dokončena už v říjnu 2018 a má jít o dosud největší letiště na světě. Ministerstvo práce popírá úmrtí na pracovištích a tvrdí, že na stavbě došlo „pouze“ k sedmadvaceti smrtelným nehodám. Jenže lidé zde zaměstnaní říkají, že na staveništi bylo zabito již čtyři sta lidí včetně dětí.

V pátek 14. září proto vstoupily dvě tisícovky zedníků a stavbařů do stávky, podporovány stavbařským odborovým svazem. Protestují nejenom proti otřesným bezpečnostním podmínkám, ale také proti zoufalým ubytovacím podmínkám (jejich pokoje jsou zamořeny hmyzem) a také pochopitelně požadují nevyplacené mzdy. Turecká policie stávkující vytlačila ze staveniště před ubytovny, dav zkropila slzným plynem a 600 lidí odvezla antony.

„Ptám se sám sebe, jestli jsem vůbec člověk? Copak nemám pro tuto zem žádnou cenu?“ říká jeden ze stávkujících zedníků.

Následující pracovní den v pondělí, nastoupili dělníci do práce pod dohledem hlavní útočných pušek. Bylo jim vysvětleno, že pokud budou pokračovat v odporu, budou zatčeni a nebude jim vyplacena mzda. Mnoho ze zadržených stávkujících bylo již propuštěno, dvacet čtyři lidí ale čelí žalobě.

Sociální sítě zaplavil hashtag na podporu dělníků #köledegiliz (nejsme otroci) a několik solidárních demonstrací proběhlo v Istanbulu i Ankaře. Ani ty se neobešly bez policejní brutality a zatýkání.

Od roku 2016 dodnes vzrostly v Turecku smrtelné úrazy na pracovištích o 10 %.

 

This entry was posted in General, Stávka, Zprávy and tagged , . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.