Exarchia: trochu jinak slavené výročí

6thDec. × ’19

ExarchiaV neděli 17. listopadu to bylo 46 let od povstání na athénské Polytechnické univerzitě proti režimu vojenské junty a proti „státu a kapitálu“. Letošní výročí proběhlo ve znamení demonstrací v různých městech Řecka a střetů anarchistů s policií.

Vládnoucí klika se na demonstrace v hlavním městě připravila tak, že do ulic poslala víc než 5000 policajtů, v okolí aténské čtvrti Exrachia nechala odklidit odpadkové kontejnery, aby z nich demonstrující nemohli dělat hořící barikády. Dále nechala uzavřít tři stanice metra a na hlavních třídách zavedla „zvláštní režim“. Atmosféru vyhrotilo předcházející vyklízení sqautů v Exarchii, hlavně těch pro uprchlíky, a umístění těžkooděnců na Ekonomickou univerzitu.

V Athénách proběhly v neděli dvě velké demonstrace: jedna v poledne a jedna večer. Exarchie byla prakticky celá obsazená robokopy a vodními děly a pod dohledem vrtulníků a dronů. Po demonstracích došlo ke střetům nejen v Athénách, ale i v Soluni a Patrasu.

V Athénách ráno anarchisté ze skupiny Rubikon „navštívili“ dům ministra ekonomiky Adonise Georgiadise, bývalého člena ultrapravicové strany LAOS, který prohlásil, že „uprchlíkům znepříjemní život“. Celý den se v Exarchii zatýkalo, ale večer přišel skutečný boj: stovky protestujících házely na policajty kameny a molotovy (trest za jejich používání byl nedávno zvýšen z pěti na deset let). Policajti používali slzný plyn a omračující granáty a do krve zmlátili všechny, co se jim dostali pod ruku. Zraněných bylo hodně a v Exarchii panovala atmosféra policejního teroru.

Nakonec policie sebrala 52 protestujících u Polytechniky a druhý den 32 z nich oficiálně zatkla. Když byli dopravováni k soudu, probíhaly solidární akce a na policajty se házely lahve.

This entry was posted in Demonstrace, General and tagged . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.