Nepokoje v řeckých ulicích

16thJul. × ’20

V řeckých ulicích opět propukají nepokoje. Důvodem jsou vyklizené squaty a nové represivní zákony vydané vládou.

Koncem června policie v Exarchii evakuovala a zapečetila squat Dervenion 56 a budovu na Dervenion 52. Na náměstí Exarchia se na několik hodin uskutečnilo shromáždění solidarity. Pochod končil u squatu. Po jeho obvodu byly postaveny barikády a rozbity betonové bloky ve vchodu. V následujících dnech se znovu konal pochod a došlo na bourání zazděných vchodů do squatů obývaných migranty. Následovaly divoké nepokoje.

Squat Dervenion 56 v Exarchii byl otevřen v září 2015 a byl hostitelem struktur solidarity pro přistěhovalce a uprchlíky. Poskytoval lékařskou péče, jídlo, oděvy, výuku atd. Mnoho anarchistických a antiautoritářských skupin zde zároveň našlo útočiště při organizaci svých bojů a pořádání akcí, které měly antifašistický, feministický, ekologický a anarchistický obsah.

Protestesty vyvoval také nový zákon. Samozvaným socialistickým ministrem veřejného pořádku (Michalis Chrisohoidis), který se účastní pravicové vlády (Nová demokracie), za pomoci hlasů samozvané socialistické strany (KINAL), řecký parlament schválil návrh zákona inspirovaný juntou. Zákon ukládá nová omezení a ničí právo na protest. Po několik desítek let po celém světě se toto nazývá policejní stát nebo diktatura, ale název řecké vládní strany to nazývá „Nová demokracie“, což pravděpodobně znamená totéž.

Výsledkem bylo, že tisíce lidí pochodovaly Athénami a došlo na střety s policií. Po desetileté finanční krizi se očekává, že Řecko letos utrpí novou velkou recesi kvůli dopadu pandemie. Zdá se, že nový zákon, se zaměřuje přesně na to, co přijde.

This entry was posted in General, Represe, Squatting and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.