Juan Antonio Sorroche odsouzen k 28 letům vězení

19thJul. × ’22

S krví v očích:

V sobotu 9. července 2022 odsoudil soud v Trevisu našeho přítele a soudruha Juana k 28 letům vězení (plus 3 roky podmíněně, 30 000 eur jako odškodné pro Legu a 17 000 eur jako soudní výlohy) za to, že ho považoval za odpovědného za útok na sídlo Lega* v Trevisu, ke kterému došlo v srpnu 2018.

Po nedávné úpravě trestného činu “strage politica” [politický masakr] – který stanoví “ergastolo” [doživotní vězení] – za útok výbušninou na policejní stanici karabiniérů ve Fossanu, který je připisován anarchistům Anně a Alfredovi, jde podle našich informací o nejvyšší trest, který byl kdy v Itálii uplatněn za přímou akci, která nezpůsobila zranění. Z nesčetných možných příkladů můžeme uvést, že trestný čin “strage politica” nebyl uplatněn ani za masakr v Capaci**, zatímco fašista Traini byl odsouzen na 12 let za střelbu na imigranty, při níž bylo zraněno šest osob. Přitěžující okolnost “terorismu” (a “masakru” bez mrtvých a zraněných) slouží pro revolucionáře obecně a pro anarchisty zvláště.

Mohli bychom také připomenout, co se v roce 2018 říkalo ve velké části tzv. občanské společnosti o státním rasismu, o imigrantech segregovaných v lodích v přístavech, o výrocích ministra vnitra Salviniho. Říkáme záměrně výroky, protože konkrétní praxe státního rasismu, zločinných dohod s Libyí atd. se nikdy nezměnila podle barvy úřadující vlády. Společenský konsenzus vůči institucionálnímu rasismu však není pouhým pozlátkem: pravidelné tweety daly podnět k vydání bezpečnostního dekretu, který zvyšuje na 12 let možné tresty za pikety či pouliční blokády. Jak už to v Itálii od roku 1975 bývá – v onom jedinečném textu o bezpečnosti, který začal královským zákonem a nikdy nebyl uzavřen -, “výjimečné” normy jsou rozvrstveny, aniž by předstírané demokratické rozhořčení vedlo k sebemenší odchylce.

Zatímco v těchto dnech se objevuje zhavá novinka: že za pravidly pro soutěž v taxislužbě stojí politické tlaky nadnárodní společnosti, jako je Uber. Otázka “bezpečnosti” se předstírá spíše jako “technická”. Jako by zpřísnění sankcí nebylo na objednávku majitelů logistiky.

Pokud dosud nikdo nedostal 28 let vězení za akci, jako byla ta v Trevisu, nebylo to kvůli soudním limitům (s přitěžující okolností “terorismu” aplikovanou na každou část akce – příprava, přeprava, použití “smrtících” materiálů – můžete snadno dostat doživotí), ale kvůli společenským limitům. Ze stejného důvodu ještě nikdo nedostal 12 let vězení za piketování (i když zákon, který to umožňuje, existuje a je připraven k aplikaci. Hle: válečný systém, který jde od výjimečného stavu k výjimečnému stavu, který své katastrofy mění v příležitosti k dalším vojensko-technickým pohybům vpřed, má tendenci překračovat ty limity, které vyplývají z předchozích cyklů boje – stejně jako z kapitalistického zhodnocování. V tomto smyslu vyvstává naléhavý problém kolektivní sebeobrany.

Úsilí revolučních anarchistů má jistě svou specifičnost. Ochota riskovat, kterou anarchisté projevili v těchto desetiletích společenské pacifikace, stejně jako absence svatých v ráji mezi politickou a intelektuální třídou je vystavuje obzvlášť silným úderům. Ale ti, kdo v rámci “antagonistické” sféry zůstanou lhostejní k 41 bis uplatněným vůči Alfredovi, k možnému doživotnímu vězení pro něj a Annu, nebo k Juanovým 28 letům uvěznění, odhalí nejen svůj vlastní etický nedostatek, ale udělají také opravdu špatnou práci sami pro sebe. Před represí jsou v bezpečí jen ti, kdo sami rezignují. Pokud jde o nás, po dvaceti letech po jeho boku ho jen tak nenecháme na pokoji. Není to jen nenávist k nadvládě člověka nad člověkem a přírodou, co nám vlévá krev do očí. Je to také láska ke společníkovi, jehož odvahu, skromnost a laskavost jsme poznali.

Napiště mu dopis:

  • Juan Antonio Sorroche
    Circondarial House
    Str. delle Campore, 32
    05100 Terni TR

 

Vysvětlivky:

* Jde o pravicově populistickou politickou stranu Liga severu.

** Vzpomínka na útok z 23. května 1992 v Capaci (Sicílie), kdy mafie vyhodila do povětří soudce Falconeho a jeho doprovod na dálnici.

stahuj plakát

stahuj letáky

 

This entry was posted in General, Osobnosti, Represe and tagged , . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.